Niezwykle ciekawe i pełne wzruszeń spotkanie odbyło się 20 kwietnia 2023r. w dębnowskiej bibliotece z autorką książki pt. „Wyrka” Małgorzatą Witko. W sali pełnej uczestników pisarka opowiadała o tym, co skłoniło ją do napisania powieści, dzieląc się historią losów swojej rodziny ze wsi Wyrka z Wołynia. Województwo wołyńskie leżało wówczas w granicach II RP. W książce przedstawione są losy mieszkańców wsi Wyrki, które zostają przerwane przez tragiczne wydarzenia z lipca 1943 roku, kiedy to ukraińscy nacjonaliści dokonują ludobójstwa Polaków. Mieszkańcy w obawie przed śmiercią uciekają ze wsi zostawiając swój cały dobytek. Niestety późniejsze okoliczności sprawiają, że nie ma tam już powrotu. Ich życie przenosi się na ziemie odzyskane w III RP.

W spotkaniu licznie wzięli udział: czytelnicy biblioteki, członkowie Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć w Szczecnie oddział w Dębnie na czele z Grzegorzem Podwójnym - przewodniczącym, Bartłomiej Ilcewicz  - wiceprezes zarządu www stowarzyszenia w Szczecinie, Grzegorz Kulbicki – burmistrz Dębna, Ewa Świderska - kierownik OKiS Urzędu Miejskiego w Dębnie, członkowie UTW, liczna grupa z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dębna.

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w spotkaniu. Zapraszamy na następne!