Tydzień Bibliotek za nami

Dębnowska biblioteka po raz kolejny włączyła się w Ogólnopolską akcję pn. Tydzień Bibliotek.  Organizatorem wydarzenia jest rokrocznie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja polega na promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek      w poprawie, jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Hasłem tegorocznej XX edycji było „Moja, twoja, nasza biblioteka”. W tracie tej edycji nasza biblioteka była organizatorem różnych wydarzeń i spotkań dla czytelników i mieszkańców.  Wszystko rozpoczęło się 8 maja br. „festynem”, na którym został przygotowany kiermasz książki za 1 zł, „kącik malucha” - gry, zabawy, quizy na wolnym powietrzu, quiz regionalny i literacki oraz słodka niespodzianka. Atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających tego dnia bibliotekę i nie tylko. Ciekawą propozycją spędzenia czasu były Dni Otwarte filii nr 2 przy ulicy Mickiewicza 43 - świeżo wyremontowanej willi, która będzie funkcjonowała pn. Polsko-Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry.

Kolejnym wydarzeniem było zorganizowane dla najmłodszych 9 maja br. spotkanie z Tomaszem Samojlikiem pt. „Komiksy są super” – warsztaty komiksowe dla dzieci. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki. Dla dzieci przygotowano także sesję zdjęciową dla małych czytelników pt. „Magia Czytania – edycja II”, podczas której Marcin Pech - dębnowski fotograf i reportażysta tworzył z dziećmi magiczne kadry. Na oddziale dziecięcym odbywały się także w tym czasie spotkania z książką oraz lekcje biblioteczne, dzięki którym dzieci mogły zapoznać się z księgozbiorem, historią, specyfiką działalności oraz wydarzeniami, które odbywają się na przestrzeni całego roku w naszej bibliotece.

Dopełnieniem Tygodnia Bibliotek były dwa rankingi „Czytelnik Roku 2022”.  Była to druga edycja tego przedsięwzięcia. Wydarzenie to stało się integralną częścią corocznego Tygodnia Bibliotek uświetniając tym samym tą wspaniałą czytelniczą uroczystość. Pierwszy odbył się 11 maja br., w którym nagrodzeni zostali czytelnicy najmłodsi, a drugi 18 maja br., gdzie laureatami zostali czytelnicy dorośli.

Jego celem było wyróżnienie i nagrodzenie czytelników, którzy kochają książki, czytają, wypożyczają i często odwiedzają dębnowską bibliotekę. Pod uwagę wzięto wyniki uzyskane przez czytelników zarówno biblioteki głównej jak i filiach w 2022 r. Czytelnicy zostali wytypowani na podstawie największej liczby przeczytanych książek w następujących kategoriach:

Dorośli:

1. Barbara Banasiak - 345,
  2. Wiktoria Jodłowska  - 285,
  3. Dorota Myroniuk  - 246.

Wyróżnieni zostali:

1. Jolanta Kabacińska - 220,
  2. Andrzej Kapelańczyk - 209,
  3. Elżbieta Kaczmarczyk - 209.

Na filiach dębnowskiej książnicy najwięcej przeczytali książek:

Młodsi czytelnicy zostali nagrodzeni i wyróżnieni w następujących kategoriach:

Kategoria 0-7 lat:

1. Julia Baberowski (6 lat) - 338,
  2. Jan Chmielewski (6 lat) - 233,
  3. Nina Handkowska (7 lat) - 152.

Wyróżnienia:

Kategoria 8-16 lat:

1. Hanna Paluch (11 lat) - 162,
  2. Liliana Zioła (11 lat) - 142,
  3. Maja Wolanicka (8 lat) - 132.

Wyróżnienia:

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej przyjaźni z książką oraz wiele satysfakcji z przeczytanej lektury. Jesteśmy szalenie dumni mając tak wspaniałych czytelników!

Galę wręczenia nagród w II edycji „Czytelnik Roku 2022” uświetnili: 11 maja dla najmłodszych czytelników występ grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierownictwem Małgorzaty Dziedziuch, należącej do Dyskusyjnego Klubu Książki pt. ,,Alicja i przyjaciele zapraszają do magicznego świata czytania”. Natomiast 18 maja br. na gali dla czytelników dorosłych odbyło się przedstawienie grupy teatralnej pt. „Portret kobiety” – mistrzyni Szymborska w scenerii i reżyserii Anatola Wierzchowskiego. Uczestnicy gali przedstawienia przyjęli gromkimi brawami. Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Czytelnik Roku 2023.

Karolina Sielicka
Ewelina Maciocha