Zapraszamy !!!

Spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

 

17 kwietnia br. w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki w Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie im. A.Dobrowoskiego odbyło  się spotkanie autorskie z Hubertem Klimko–Dobrzanieckim - pisarzem, poetą, scenarzystą i filmowcem.

Hubert Klimko - Dobrzaniecki, studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Jest podróżnikiem (od Grenlandii po Wietnam), gawędziarzem i znakomitym rozmówcą o wyostrzonym poczuciu humoru. Obywatel Polski i Islandii, gdzie mieszkał 11 lat. Wydał trzy tomiki wierszy po islandzku i po angielsku; publikował opowiadania w „Studium”, „Czasie Kultury”, „Twórczości”, „Lampie” i „Portrecie”. Debiutował w 2003 roku zbiorem opowiadań Stacja Bielawa Zachodnia. Rozgłos przyniosła mu quasi-powieść składająca się z dwóch odrębnych nowel: Dom Róży. Krýsuvík, która otrzymała nominację do Nagrody Literackiej NIKE. Hubert Klimko - Dobrzaniecki był także nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz do Nagrody Mediów Publicznych Cogito. W 2007 roku znalazł się na liście kandydatów do Paszportu Polityki. Książki Huberta Klimko - Dobrzanieckiego tłumaczone były na angielski, włoski, niemiecki, francuski, islandzki, norweski, czeski, słowacki, serbski i bułgarski. Obecnie dzieli życie pomiędzy zachodniopomorską wsią Lipiany, a Wiedniem. W marcu 2015 premierę miała najnowsza książka Huberta Klimko – Dobrzanieckiego Preparator. To premierowa powieść serii „Na F/Aktach”. Historia zainspirowana osobą preparatora z łódzkiego prosektorium, skazanym za kazirodztwo, profanację zwłok i podwójne morderstwo.

Na spotkanie z autorem w dębnowskiej bibliotece przybyli czytelnicy, przyjaciele, sympatycy biblioteki, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz młodzież szkolna z nauczycielką Wiolettą Rafałowicz.

Spotkanie z pisarzem rozpoczęła Lucyna Rutkowska zastępca dyrektora biblioteki, która krótko przytoczyła biografię autora. W trakcie wieczoru pisarz opowiadał o swojej twórczości, o podróżach, o tym skąd czerpie inspiracje do swoich książek. Autor jak sam opowiadał 11 lat swojego życia spędził w Islandii, gdzie uzyskał obywatelstwo tego kraju. Tam studiował filologię islandzką zagraniczną. Niestety nie mógł otrzymać pracy jako filolog islandzki, dlatego po skończeniu kursów pielęgniarskich pracował w domu starców i ta praca oprócz pasji do fotografiki stała się inspiracją do napisania  jednej z książek pt. „Dom Róży”. Zresztą w większości książek Huberta Klimko - Dobrzanieckiego akcja rozgrywa się właśnie w Islandii. Autor przyznał się także czytelnikom, że bardzo lubi uczestniczyć w spotkaniach autorskich. 

Na zakończenie spotkania pisarz przeczytał jeden z fragmentów swojej książki pt. „Kołysanki dla wisielca”, która powstała także w Islandii.

Czytelnicy z przyjemnością uzyskiwali autograf od pisarza.

Karolina Sielicka