Zapraszamy !!!

„Kresowianie na tułaczym szlaku. Przesiedlenia Polaków z Małopolski Wschodniej 1945–1946”.

 

     W dniu 14 maja br. odbyło się spotkanie z udziałem wyjątkowo oczekiwanych osób: Piotrem Chmielowcem, Tomaszem Berezą oraz Marcinem Bukałą na temat przesiedleń Polaków z Małopolski Wschodniej w latach 1945–1946. Wymienieni Panowie to pracownicy naukowi Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie, którzy w swoich badaniach koncentrują się na historii Kresów Wschodnich w II Rzeczypospolitej Polskiej oraz relacjach polsko-ukraińskich w XX wieku.  Wymienieni Panowie to pracownicy naukowi Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie, którzy w swoich badaniach koncentrują się na historii Kresów Wschodnich w II Rzeczypospolitej Polskiej oraz relacjach polsko-ukraińskich w XX wieku.

     Nasze zaproszenia przyjęli m.in.: Paweł Chrobak – przewodniczący Rady Miejskiej, miłośnicy książek, sympatycy bibliotecznych spotkań, uczniowie z Gimnazjum Publicznego wraz z Wiolettą Rafałowicz oraz Kresowianie, których korzenie pozostały w dawnych Kresach Wschodnich. Po powitaniu zaproszonych gości przez Janinę Tylman dyrektor biblioteki, Piotr Chmielowiec wygłosił referat nt. „Kresowianie na tułaczym szlaku. Przesiedlenia Polaków z Małopolski Wschodniej 1945–1946”. Prelegent przedstawił podstawy prawne jakie legły u podstaw przesiedleń z Kresów. Zdefiniował także sam termin odnoszący się do przesiedleń, którego właściwym pojęciem jest słowo ekspatriacja, czyli wygnanie z Ojczyzny. Wyjaśnił także problemy związane z organizacją przesiedleń, przytaczając relacje kilku osób, które zostały wysiedlone z Kresów Wschodnich i osiedliły się na Śląsku i w Wielkopolsce. Wystąpieniu pracowników rzeszowskiego oddziału IPN towarzyszyła prezentacja zdjęć przedstawiających współczesność dawnych Kresów Wschodnich tj. krajobrazy, cmentarze polskie - nagrobki, zabytki architektoniczne. Następnie Marcin Bukała dokonał prezentacji wydawnictw rzeszowskiego oddziału IPN. Kilkanaście pięknie wydanych książek, dotyczy różnorodnych odczuć i wspomnień Kresowian przywołujących historię. Rzeszowski Oddział IPN położony jest przy granicy polsko- -ukraińskiej, dlatego też w sposób szczególny zajmuje się m. in. właśnie tą tematyką. Zbiory dębnowskiej książnicy wzbogaciły cenne dary – książki wydane przez rzeszowski Oddział IPN, ofiarowane przez gości, natomiast uczestnicy otrzymali okolicznościową broszurę poświęconą zagładzie wsi Rudka w powiecie lubaczowskim (obecnie województwo podkarpackie). Wystąpienia kolegów uzupełnił Tomasz Bereza, odnosząc się do polityki historycznej prowadzonej przez współczesne państwo ukraińskie.

     Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wraz z nadzieją na dalszą współpracę z rzeszowskim oddziałem IPN. Oto wpis pamiątkowy do kroniki, zostawiony przez jednego z uczestników – Ryszarda Czaczkę …„Spotkanie wspaniałe, wracają wspomnienia rodzinnych stron, przeżycia różne, także bardzo smutne. Takie relacje i książki bardzo pożądane”. Spotkanie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Dziedzictwo utracone – Dziedzictwo ocalone”.

 

Karolina Sielicka