Biblioteka otwarta dla Ciebie" - pod takim hasłem odbywał się ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Świeto trwało od 8 do 15 maja. Głównym organizatorem Tygo­dnia Bibliotek w Dębnie, podobnie jak w ubiegłym roku, była Biblioteka MiG.

Nie brakowało atrakcji. W sali ekspo­zycyjnej BPMiG przez cały tydzień można było oglądać wystawę pt. "Od tabliczki glinianej do książki XXI wieku". Czytelni­cy i uczniowie chętnie przychodzili, by zapoznać się z historią książki. W gablo­tach wystawione były najcenniejsze i naj­ciekawsze eksponaty bibliotecznych zbio­rów, np. mszał z 1724 z dedykacją drugie­go burmistrza Dębna - Jana Baczewskie­go, Słownik geograficzny Królestwa Pol­skiego i innych krajów słowiańskich z 1879 r., Pisma i listy Z. Krasińskiego z 1898 r..

Środa, 11 maja, była dniem spotkania z najwierniejszymi czytelnikami. Zostali oni zaproszeni na wieczór poetycki poświę­cony zmarłemu Ojcu Św. - Janowi Pawło­wi II. Część główną przygotowali nauczy­ciele z Gimnazjum Publicznego im. Nobli­stów Polskich z Mieszkowic. Recytowali wiersze Jana Pawła II. Ich występ poprze­dziło przedstawienie najmłodszych czy­telników z oddziału dziecięcego. Pod okiem Ireny Kubisiak przygotowali mon­taż słowny o historii książki nawiązujący do wystawy.

Wszyscy zaproszeni goście otrzymali dyplomy ze słowami podziękowania i uznania za ich "umiłowanie myśli, słowa, druku...książki"..

Do niezwykle interesujących należał czwartkowy wykład Janiny Kosman z Książ­nicy Pomorskiej. Dotyczył historii książki. Zgromadził bardzo wiele młodzieży, która słuchała z ogromnym zainteresowaniem. Do młodzieży kierowany był również wie­czór poetycki. Wiersze polskich poetów o miłości i kobiecie recytowali mężczyźni - Grzegorz Kulbicki i Marcin Kwiatkowski. Liryka mówiona przeplatana była poetyc­kimi piosenkami w wykonaniu Dominika Sawickiego. Swoje umiejętności zapre­zentowały także uczennice Gimnazjum Publicznego należące do kola recytator­skiego prowadzonego przez Wioletę Ra­fałowicz.

W piątek odbyto się, spotkanie biblio­tekarzy dębnowskich i podległych filii z władzami miasta . Oprócz życzeń każdy otrzymał w podziękowaniu różę.

Przez cały tydzień gwarno i wesoło było w oddziale dla dzieci. Pierwszoklasi­ści ze Szkoły Podstawowej nr 3 byli paso­wani na czytelników. Otrzymali dyplomy czytelnika i pamiątkowe znaczki. Biblio­tekę odwiedzali także przedszkolacy.

Do końca maja w czytelni interneto­wej będą odbywać się lekcje bibliotecz­ne na temat - "Nowoczesne sposoby wyszukiwania informacji". Do 8 czerwca trwa konkurs plastyczny pod hasłem: "Bi­blioteka moich marzeń". Główną nagrodą jest odtwarzacz CD/MP3.

Przez cały tydzień trwania akcji pra­cownicy Biblioteki macierzystej i filii nosi­li znaczki zaprojektowane specjalnie na tą okazję. Dni otwarte spotkały się, z bardzo dużym zainteresowaniem miesz­kańców naszego miasta, którzy chętnie odpowiedzieli na zaproszenie.