• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
Drukuj Spotkanie z dawnymi mieszkańcami Dębna

Spotkanie z dawnymi mieszkańcami Dębna

Oczekiwanymi gośćmi w naszym mieście w dniu 6 czerwca br. byli zaprzyjaźnieni z nami dawni mieszkańcy Dębna zza Odry. Ich odwiedziny to już tradycja, spotkania najczęściej odbywają się w pierwszą sobotę czerwca każdego roku. Zapoczątkował je w 1998 r. ks. Roman Jachimowicz – regionalista, pasjonat Dębna, autor książek: „Neudamm - Dębno, przeszłość i teraźniejszość” oraz „Dębno. Tryptyk barw miasta”. Spotkania cechuje wyjątkowa więź, która połączyła obie strony 17 lat temu. Wizytę rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. Św. Ap. Piotra Pawła, które celebrował ks. proboszcz Jacek Jaszewski. W nabożeństwie uczestniczyli oczywiście dawni mieszkańcy Dębna na czele z Eberhardem Kunstem, przedstawiciele samorządu: Wojciech Czepułkowski - zastępca burmistrza Dębna, Paweł Chrobak - przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi: Adamem Kaczmarczykiem, Leszkiem Moszejem i radnym Mirosławem Handke oraz Janina Tylman – dyrektor dębnowskiej biblioteki wraz z Lucyną Rutkowską zastępcą dyrektora, nie zabrakło również zaprzyjaźnionych regionalistów i pasjonatów naszego miasta Leszka Łukasiuka, Jacka Krzciuka oraz mieszkańców Dębna. Po wspólnej modlitwie obu stron delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed kamieniem pamiątkowym przy ul. Parkowej oddając hołd zmarłym mieszkańcom Dębna. Następnie w imieniu dawnych mieszkańców wystąpienie wyrażające odczucia gości miała Gisela Teufer. Goście uczcili także minutą ciszy pamięć zmarłych w 2014 r.: Franciszka Herdena, który rokrocznie uczestniczył jako tłumacz w wizytach delegacji z Niemiec oraz ze strony niemieckiej Joachima Kanengießera. Zmarłego Śp. Franciszka Herdena zastąpiła córka Elżbieta Herden, która przyjechała aż z Wrocławia do Dębna. Po oficjalnej części spotkania goście odwiedzili dębnowską książnicę, w której przygotowano wystawę fotografii obrazujących wszystkie poprzednie wizyty gości zza Odry.

Na zakończenie dawni mieszkańcy Dębna zwiedzili również dział zbiorów regionalnych, w którym gromadzone są pamiątki z przeszłości Dębna.

Karolina Sielicka