Drukuj Spotkanie z Cecylią Judek poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi - Patronowi Roku 2016

Spotkanie z CecyliÄ… Judek
 poÅ›wiÄ™cone Henrykowi Sienkiewiczowi -Patronowi Roku 2016

W dn. 26 lutego br. w Bibliotece Publicznej MiG w DÄ™bnie im. A. Dobrowolskiego  goÅ›ciliÅ›my  już nie po raz pierwszy CecyliÄ™ Judek, sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, która wygÅ‚osiÅ‚a wykÅ‚ad pt. „Henryk Sienkiewicz – Patron 2016 Roku”. Wybór Henryka Sienkiewicza na patrona roku przez Sejm RP wywoÅ‚aÅ‚y rocznice przypadajÄ…ce w 2016 roku: 170  urodzin oraz 100 Å›mierci. ,,Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany NagrodÄ… Nobla w dziedzinie literatury, zostaÅ‚ doceniony za caÅ‚oksztaÅ‚t twórczoÅ›ci i – jak wówczas stwierdzono – ,,rzadko spotykany geniusz, który wcieliÅ‚ w siebie ducha Narodu” – co podkreÅ›lono  w uchwale. Poprzez swojÄ… twórczość, publicystykÄ™ i dziaÅ‚alność spoÅ‚ecznÄ… wzbudzaÅ‚ Å›wiadomość narodowÄ…. Nie angażowaÅ‚ siÄ™ politycznie. PowieÅ›ci historyczne ceniÅ‚ za ich walory dydaktyczne i pielÄ™gnowanie tradycji. WskazywaÅ‚ w nich również wady Polaków: egoizm, zdradÄ™, inne przywary. Sienkiewicz byÅ‚  klasykiem literatury polskiej, jego twórczość weszÅ‚a w skÅ‚ad kultury narodowej jako trwaÅ‚y jej element.

Uczestnikami niezwykle interesujÄ…cego wykÅ‚adu byÅ‚a mÅ‚odzież licealna z ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Ponadgimnazjalnych nr 1 im. J. SÅ‚owackiego  oraz gimnazjalna z Gimnazjum Publicznego im. A. Fiedlera w DÄ™bnie wraz z nauczycielami. Cecylia Judek napeÅ‚niona ogromnÄ… wiedzÄ… rozpoczynajÄ…c swój wykÅ‚ad nawiÄ…zaÅ‚a do zalet i korzyÅ›ci intelektualnych wynikajÄ…cych z czytania książek, podkreÅ›lajÄ…c przy tym szczególnÄ… wagÄ™ tego nawyku w przypadku mÅ‚odych ludzi wkraczajÄ…cych w dorosÅ‚e życie.  Uczniowie z uwagÄ… i zaciekawieniem sÅ‚uchali nie zawsze znanych wydarzeÅ„ z życia i twórczoÅ›ci wielkiego polskiego pisarza. Ten wyjÄ…tkowy wykÅ‚ad speÅ‚niÅ‚ oczekiwania zarówno mÅ‚odzieży jak i nauczycieli.

K.S.