• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj "Wołyń 1943 - Rzeź Polaków na Kresach ..."

     DÄ™bnowska książnica 9 marca br. byÅ‚a organizatorem wykÅ‚adu pt. „WoÅ‚yÅ„ 1943. Geneza, rozwój i apogeum mordów na Kresach”, który wygÅ‚osiÅ‚ dr hab. prof. US Ryszard Tomczyk. WspóÅ‚organizatorami byli także: Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana” z DÄ™bna, Adam Kaczmarczyk wiceprzewodniczÄ…cy Rady Miejskiej oraz Antoni DÄ…browski - dÄ™bnianin, dawny mieszkaniec woj. stanisÅ‚awowskiego, zaangażowany w dziaÅ‚alność na rzecz Kresowian. Inicjatorem spotkania byÅ‚ Bartosz Ramus – dÄ™bnianin, student I roku Uniwersytetu SzczeciÅ„skiego o kierunku Stosunki MiÄ™dzynarodowe, który także uczestniczyÅ‚ w wykÅ‚adzie.
    
     Ryszard Tomczyk jest kierownikiem ZakÅ‚adu BadaÅ„ i Analiz Wschodnich Instytutu Historii i Stosunków MiÄ™dzynarodowych Uniwersytetu SzczeciÅ„skiego. W krÄ™gu zainteresowania profesora znajduje siÄ™ m.in. historia Ukrainy i stosunki polsko-ukraiÅ„skie.

   WykÅ‚ad rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ pieÅ›niÄ… pt. „WoÅ‚yÅ„ 1943” Lecha Makowieckiego, po której licznie zgromadzonÄ… publiczność powitaÅ‚a Monika Piotrowska - dyrektor BPMiG w DÄ™bnie. Do dÄ™bnowskiej biblioteki w tym dniu przybyli m.in.: Jerzy MużyÅ‚o – prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć, Aneta Dobropolska – przewodniczÄ…ca stowarzyszenia katolickiego „Civitas Christiana”, Antoni DÄ…browski, Krzysztof Zaborski - dyrektor ZSP nr 1 w DÄ™bnie wraz z mÅ‚odzieżą oraz Å›wiadkowie tamtych tragicznych wydarzeÅ„: Apolonia Gerlak - dÄ™bnianka, byÅ‚a mieszkanka miejscowoÅ›ci Aleksandria, należącej do powiatu Równe i woj. woÅ‚yÅ„skiego, Hanna Korzeniowska także dÄ™bnianka, byÅ‚a mieszkanka miejscowoÅ›ci Kolanki, powiatu Horodenka i woj. stanisÅ‚awowskiego oraz MikoÅ‚aj Turów mieszkaniec DÄ™bna, byÅ‚y mieszkaniec Michalcza, pow. Horodenka, woj. stanisÅ‚awowskiego. W wykÅ‚adzie uczestniczyli także sÅ‚uchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz oczywiÅ›cie czytelnicy, sympatycy dÄ™bnowskiej biblioteki oraz mieszkaÅ„cy DÄ™bna.
     GoÅ›cie z przejÄ™ciem sÅ‚uchali wykÅ‚adu prof. Ryszarda Tomczyka, który przedstawiaÅ‚ trudny temat ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich w czasie II wojny Å›wiatowej i w okresie powojennym, a w szczególnoÅ›ci rzeź woÅ‚yÅ„skÄ…. Zbrodni dokonanÄ… w czasie okupacji terenów II Rzeczpospolitej przez nacjonalistów ukraiÅ„skich wobec mniejszoÅ›ci polskiej byÅ‚ego województwa woÅ‚yÅ„skiego II RP. Kulminacja tych mordów nastÄ…piÅ‚a 11 lipca w 1943 roku. Te tragiczne wydarzenia stanowiÄ… generalnie w badaniach naukowych jeden z najtrudniejszych problemów, z którym my Polacy dzisiaj siÄ™ borykamy. Problem ma również konotacje polityczne. Jest elementem gry politycznej, którÄ… strona ukraiÅ„ska prowadzi z dzisiejszÄ… RzeczpospolitÄ… PolskÄ…. Badania nad zbrodniÄ… woÅ‚yÅ„skÄ… rozwinęły siÄ™ bardzo późno bo dopiero po 1989 r. Jedynie Å›rodowisko Armii Krajowej, a szczególnie zagraniczne grupy 27 dywizji AK w latach 50, 60,70 i 80 - tych XX w. próbowaÅ‚y dokumentować to co siÄ™ dziaÅ‚o na WoÅ‚yniu i na terenie województw lwowskiego, stanisÅ‚awowskiego, tarnopolskiego i wschodniej części województwa lubelskiego. Pierwsze prace ukazywaÅ‚y siÄ™ w wolnej Polsce po 1989 r., które opieraÅ‚y siÄ™ gÅ‚ownie na zeznaniach naocznych Å›wiadków. Badania dowodzÄ…, że zbrodnie na Polakach mieszkajÄ…cych na Kresach miaÅ‚y charakter ludobójstwa. Do tej pory ukazaÅ‚o siÄ™ 8 tomów publikacji o ludobójstwie na Kresach Wschodnich, które dokonaÅ‚y oddziaÅ‚y UPA, ostatni tom wyszedÅ‚ w bieżącym roku.
      Prof. Ryszard Tomczyk w trakcie spotkania nawiÄ…zaÅ‚ także do obecnej sytuacji na Ukrainie, gdzie niszczone sÄ… Å›lady polskoÅ›ci takie jak cmentarze, pomniki, koÅ›cioÅ‚y, ostatnio zdewastowany zostaÅ‚ pomnik w Hucie Pieniackiej. Widoczne sÄ… coraz częściej przejawy niechÄ™ci wobec Polaków, gdzie narasta kult S. Bandery i rozwija siÄ™ nacjonalizm ukraiÅ„ski. KoÅ„czÄ…c wykÅ‚ad profesor R.Tomczyk podkreÅ›liÅ‚, iż pamięć o pomordowanych Kresowian i kultywowanie kolejnych rocznic dokonanych zbrodni powinno stać siÄ™ obowiÄ…zkiem obecnych i przyszÅ‚ych pokoleÅ„. Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… Ludobójstwo na Kresach wpisuje siÄ™
w pewien obszar dziedzictwa narodowego. Prelekcja zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ wystÄ…pieniem naocznych Å›wiadków tamtych wydarzeÅ„.

    

     Po wykÅ‚adzie nastÄ…piÅ‚o uroczyste otwarcie nowo wyremontowanych sal wystawowych BPMiG, które dokonali Å›wiadkowie tamtych wydarzeÅ„. NastÄ™pnie zostaÅ‚a otwarta wystawa pt. „WoÅ‚yÅ„ 1943”. Część wystawy zostaÅ‚a przygotowana przez Antoniego DÄ…browskiego. Wystawa prezentuje temat zbrodni na WoÅ‚yniu i w MaÅ‚opolsce Wschodniej i byÅ‚a już eksponowana w koÅ›ciele parafialnym pw. Å›w. Ap. Piotra i PawÅ‚a w DÄ™bnie, w trakcie zeszÅ‚orocznych uroczystoÅ›ci upamiÄ™tniajÄ…cych 73. rocznicÄ™ tzw. „krwawej niedzieli”. Na wystawie zaprezentowana zostaÅ‚a również literatura na temat „rzezi woÅ‚yÅ„skiej” dostÄ™pna w dÄ™bnowskiej książnicy. WystawÄ™ można oglÄ…dać do 24 marca. br. i jest dostÄ™pna na You Tube pn. WoÅ‚yÅ„ 1943 wystawa w DÄ™bnie pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=-7x367UoGdQ.
     Sale wystawowe biblioteki, zostaÅ‚y wyremontowane ze Å›rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 ,,Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”, na zadanie pn. „Remont Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w DÄ™bnie im. Antoniego Dobrowolskiego”. Zakres obejmowaÅ‚ remont Å›cian piwnic oraz wykonanie przepony w postaci iniekcji, naprawÄ™ izolacji zewnÄ™trznej budynku, malowanie pomieszczeÅ„ bibliotecznych i zakup wyposażenia.
     O wykÅ‚adzie pt. „WoÅ‚yÅ„ 1943” prof. Ryszarda Tomczyka i uroczystego otwarcia wystawy w dÄ™bnowskiej bibliotece można byÅ‚o usÅ‚yszeć na antenie Polskiego Radia Katowice „Lwowska Fala”, która nadaje audycje na caÅ‚y Å›wiat. Audycje można posÅ‚uchać pod linkiem
mix_25m46s (audio-joiner.com).mp3.

>> Galeria zdjeć <<

 

 

 

 

 

 

Karolina Sielicka

 

 

UkazaÅ‚ siÄ™ kwietniowy numer Kresowego Serwisu Informacyjnego,   w którym na stronie 7-8 znajduje siÄ™ artykuÅ‚ o DÄ™bnie „WoÅ‚yÅ„ 1943”.
Poniżej link do strony http://ksi.kresy.info.pl/pdf/numer71.pdf 

 

 

 

 

 

Fot. P. Paluch