Drukuj Tydzień bibliotek

Biblioteka otwarta dla Ciebie" - pod takim hasÅ‚em odbywaÅ‚ siÄ™ ogólnopolski TydzieÅ„ Bibliotek. Åšwieto trwaÅ‚o od 8 do 15 maja. GÅ‚ównym organizatorem Tygo­dnia Bibliotek w DÄ™bnie, podobnie jak w ubiegÅ‚ym roku, byÅ‚a Biblioteka MiG.

Nie brakowaÅ‚o atrakcji. W sali ekspo­zycyjnej BPMiG przez caÅ‚y tydzieÅ„ można byÅ‚o oglÄ…dać wystawÄ™ pt. "Od tabliczki glinianej do książki XXI wieku". Czytelni­cy i uczniowie chÄ™tnie przychodzili, by zapoznać siÄ™ z historiÄ… książki. W gablo­tach wystawione byÅ‚y najcenniejsze i naj­ciekawsze eksponaty bibliotecznych zbio­rów, np. mszaÅ‚ z 1724 z dedykacjÄ… drugie­go burmistrza DÄ™bna - Jana Baczewskie­go, SÅ‚ownik geograficzny Królestwa Pol­skiego i innych krajów sÅ‚owiaÅ„skich z 1879 r., Pisma i listy Z. KrasiÅ„skiego z 1898 r..

Åšroda, 11 maja, byÅ‚a dniem spotkania z najwierniejszymi czytelnikami. Zostali oni zaproszeni na wieczór poetycki poÅ›wiÄ™­cony zmarÅ‚emu Ojcu Åšw. - Janowi PawÅ‚o­wi II. Część gÅ‚ównÄ… przygotowali nauczy­ciele z Gimnazjum Publicznego im. Nobli­stów Polskich z Mieszkowic. Recytowali wiersze Jana PawÅ‚a II. Ich wystÄ™p poprze­dziÅ‚o przedstawienie najmÅ‚odszych czy­telników z oddziaÅ‚u dzieciÄ™cego. Pod okiem Ireny Kubisiak przygotowali mon­taż sÅ‚owny o historii książki nawiÄ…zujÄ…cy do wystawy.

Wszyscy zaproszeni goście otrzymali dyplomy ze słowami podziękowania i uznania za ich "umiłowanie myśli, słowa, druku...książki"..

Do niezwykle interesujÄ…cych należaÅ‚ czwartkowy wykÅ‚ad Janiny Kosman z Książ­nicy Pomorskiej. DotyczyÅ‚ historii książki. ZgromadziÅ‚ bardzo wiele mÅ‚odzieży, która sÅ‚uchaÅ‚a z ogromnym zainteresowaniem. Do mÅ‚odzieży kierowany byÅ‚ również wie­czór poetycki. Wiersze polskich poetów o miÅ‚oÅ›ci i kobiecie recytowali mężczyźni - Grzegorz Kulbicki i Marcin Kwiatkowski. Liryka mówiona przeplatana byÅ‚a poetyc­kimi piosenkami w wykonaniu Dominika Sawickiego. Swoje umiejÄ™tnoÅ›ci zapre­zentowaÅ‚y także uczennice Gimnazjum Publicznego należące do kola recytator­skiego prowadzonego przez WioletÄ™ Ra­faÅ‚owicz.

W piÄ…tek odbyto siÄ™, spotkanie biblio­tekarzy dÄ™bnowskich i podlegÅ‚ych filii z wÅ‚adzami miasta . Oprócz życzeÅ„ każdy otrzymaÅ‚ w podziÄ™kowaniu różę.

Przez caÅ‚y tydzieÅ„ gwarno i wesoÅ‚o byÅ‚o w oddziale dla dzieci. Pierwszoklasi­Å›ci ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 byli paso­wani na czytelników. Otrzymali dyplomy czytelnika i pamiÄ…tkowe znaczki. Biblio­tekÄ™ odwiedzali także przedszkolacy.

Do koÅ„ca maja w czytelni interneto­wej bÄ™dÄ… odbywać siÄ™ lekcje bibliotecz­ne na temat - "Nowoczesne sposoby wyszukiwania informacji". Do 8 czerwca trwa konkurs plastyczny pod hasÅ‚em: "Bi­blioteka moich marzeÅ„". GÅ‚ównÄ… nagrodÄ… jest odtwarzacz CD/MP3.

Przez caÅ‚y tydzieÅ„ trwania akcji pra­cownicy Biblioteki macierzystej i filii nosi­li znaczki zaprojektowane specjalnie na tÄ… okazjÄ™. Dni otwarte spotkaÅ‚y siÄ™, z bardzo dużym zainteresowaniem miesz­kaÅ„ców naszego miasta, którzy chÄ™tnie odpowiedzieli na zaproszenie.