8. edycja Narodowego Czytania pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” w odbyła się 7 września br. W ponad 3 tys. miejsc w Polsce i 31 innych krajach czytano polskie nowele. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. W tegorocznej edycji Narodowego Czytania znalazły się następujące tytuły: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.

Jak podkreślił prezydent jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem
 i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Tak jak w ubiegłym  roku czytanie wybranych dzieł w naszym mieście odbyło się na placu przed biblioteką. Z zaproponowanych lektur wybraliśmy trzy tytuły: „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej oraz „Dym” Marii Konopnickiej.

Nowele czytali, Dobrą Panią – Grzegorz Kulbicki – burmistrz Dębna, Joanna Stąsiek-Janicka – zastępca burmistrza, Michał Czarnak, Aleksnadra Czarnak, Kornelia Wierzbicka, Maria Krawczuk – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie; Katarynkę - Zdzisław Sołtys – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie, Małgorzata Dziedziuch – nauczyciel/bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie, Janusz Wielemborek – członek Miejsko Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Jakub Szwechłowicz – uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie, Hanna Taracińska – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie; Dym – Joanna Ryżyńska – dyrektor Przedszkola Nr 1 w Dębnie, Janina Tylman – wieloletnia dyrektor dębnowskiej bibioteki, Oskar Dziubek – uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie.

Dla czytających i publiczności pracownicy biblioteki przygotowali okolicznościowe zakładki oraz egzemplarze nowel opatrzone pieczęcią tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego ,,Narodowego Czytania” oraz wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Grzegorza Kulbickiego – burmistrza Dębna za zaangażowanie i przygotowanie noweli „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej. Dziękujemy także Joannie Symeniuk  - nauczycielce ze Szkoły Podstawowej nr 3 za pomoc i przygotowanie uczniów do udziału w akcji. Dziękujemy również Przemysławowi Kozłowskiemu – radnemu Gminy Dębno za pomoc przy organizacji sceny.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Akcja została zapoczątkowana w 2012 roku i ma na celu popularyzację czytelnictwa w Polsce. Podczas finału Narodowego Czytania – w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie – prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w przyszłym roku lekturą będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

BPMiG w Dębnie

>>Zapraszamy do Galerii Zdjęć<<