Rozdano wyróżnienia „Czytelnik Roku 2021”

Maj to miesiąc wyjątkowy dla bibliotek i bibliotekarzy w całym kraju. Albowiem w tym okresie biblioteki rokrocznie włączają się do ogólnopolskiej akcji pn. „Tydzień Bibliotek”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja polega na promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek
w poprawie, jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Hasłem tegorocznej XIX. edycji było „Biblioteka - świat w jednym miejscu”. Dębnowska książnica także włączyła się do tego przedsięwzięcia organizując różne wydarzenia i spotkania w swojej siedzibie i w filiach. Jedną
 z atrakcji był kiermasz książki za 1 zł, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród czytelników i mieszkańców Dębna.

Głównym wydarzeniem „Tygodnia Bibliotek” był zorganizowany po raz pierwszy ranking „Czytelnik Roku 2021”. Jego celem było wyróżnienie  i nagrodzenie czytelników, którzy kochają książki, czytają, wypożyczają
i często odwiedzają dębnowską bibliotekę. Pod uwagę wzięto wyniki uzyskane przez czytelników zarówno biblioteki głównej jak i pięciu filiach w 2021 r. Najlepsi czytelnicy placówek zostali nagrodzeni na gali 11 maja br. w sali Urzędu Cywilnego w Dębnie.

Czytelnicy zostali wytypowani na podstawie największej liczby przeczytanych książek w następujących kategoriach:

Dorośli:

1. Andrzej Kapelańczyk – 262,
  2. Jolanta Kabacińska   - 237,
  3. Wiktoria Jodłowska   - 177,

Nagrodę specjalną otrzymał Tadeusz Biernacek – 655.

Wyróżnieni zostali:

1.Elżbieta Stolarczyk – 174,

2. Dorota Myroniuk – 157,

3. Edward Berliński – 151,

4. Wiesława Sawicz – 140,

5. Maria Majcher - 138,

6. Daniela Dziedziuch – 33,

7. Elżbieta Kaczmarczyk – 132,

8. Antoni Kowalczewski – 129,

9. Irena Dąbrowska 127,

10. Adam Barbaszewicz – 126.

Na filiach dębnowskiej książnicy nagrodzeni zostali: filia nr 1 w Dębnie:  Elżbieta Kwiatkowska – 228, w Cychrach: Daniela Dziedziuch – 204, w Dargomyślu: Lena Jasińska - 113, w Różańsku: Kornelia Kopciuch – 165, w Warnicach: Anna Grabowska – 97 przeczytanych książek.

Nagrodę specjalną za życzliwą, przyjazną współpracę, zaangażowanie  i pomoc oraz aktywne uczestnictwo w działaniach dębnowskiej biblioteki otrzymał Andrzej Dobrowolskiemerytowany nauczyciel, regionalista, autor wielu artykułów do Merkuriusza Dębnowskiego, wieloletni dyrektor ZSP nr 1 w Dębnie im. Juliusza Słowackiego, radny Rady Miejskiej w latach 2006-2010, 2010-2014.

Młodsi czytelnicy zostali nagrodzeni i wyróżnieni w następujących kategoriach:

Kategoria 0-7 lat:

1. Julia Baberowski (5 lat) – 334,
  2. Maja Wolanicka (7 lat) – 132,
  3. Dominik Zioła (6 lat) – 99,
  4. Dominik Mazur (3 lat) – 95.

Wyróżnienia:

Kategoria 8-16 lat:

1. Kacper Ciastko (10 lat) – 231,
  2. Hanna Paluch (10 lat) – 151,
  3. Liliana Zioła (10 lat) – 81.

Wyróżnienia:

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej przyjaźni z książką oraz wiele satysfakcji z przeczytanej lektury.

Galę wręczenia nagród w I edycji „Czytelnik Roku 2021 r.” uświetnił występ grupy recytatorsko-poetyckiej z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Piernikalia, czyli Juwenalia Staruszków cz. 3” w składzie: Zofia Janczak, Alicja Korban, Maria Majcher, Bogumiła Pawlaczek-Kamać, Emilia Rupenthal, Halina Sługockiej, Danuta Żemojtuk. Reżyserem spektaklu była  Barbara Topczewska. Przedstawienie zostało przyjęte gromkimi brawami przez uczestników gali. Na koniec nagrodzeni i wyróżnieni zarówno dorośli jak i młodsi stanęli do wspólnego zdjęcia, które w przyszłości będzie doskonałą pamiątką z tego wydarzenia.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Czytelnik Roku 2022.

Karolina Sielicka
Fot. Piotr Paluch