NARODOWE CZYTANIE

3 września 2022 r. odbyła się XI edycja Narodowego Czytania w całym kraju. Tym razem lekturą były ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza to zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce epokę romantyzmu. Do dziś wiersze z tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok romantyzmu polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji  200-lecia wydania zbioru.

Tegoroczne Narodowe Czytanie w dębnowskiej bibliotece odbyło się on-line. Na ten specjalny dzień został przygotowany wyjątkowy film. W literackie role bohaterów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza wcielili się wspaniali młodzi czytelnicy i mieszkańcy naszego cudownego miasta - Zuzanna Warunek
 i Nikodemem Mazur.

Nagranie powstało w romantycznej scenerii parku przy pałacu w Dolsku
i zabytkowej kuźni. Reżyserem nagrania jest Piotr Paluch. Film oddał romantyczną scenerię na tle przepięknej przyrody.

Wielkie podziękowania kierujemy do sympatyków i przyjaciół Biblioteki, którzy udzielili wsparcia przy nagraniu:

Film można obejrzeć na stronie www.biblioteka.debno.com.pl oraz na profilu Facebook biblioteki.

BPMiG w Dębnie