Zapraszamy !!!

Nasza Biblioteka – BIBLIOTEKĄ ROKU

Działalność dębnowskiej książnicy, to nie tylko wypożyczanie książek i obsługa czytelnika, ale także ugruntowana wielopłaszczyznowa praca kulturalno – oświatowa.

Organizujemy wystawy, spotkania autorskie, wieczory literackie, liczne konkursy  jak również zajęcia oświatowe. Zagospodarowujemy czas wolny -   naszym najmłodszym czytelnikom oraz dorosłym mieszkańcom. Aktywnie i przyjaźnie współpracujemy ze środowiskami szkolnymi
i przedszkolnymi z instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami na terenie miasta i gminy,
a także daleko poza granicami.

Oprócz promocji czytelnictwa, promujemy ludzi twórczych w różnych dziedzinach – jesteśmy m.in. organizatorami międzynarodowych plenerów malarskich. Twórczość każdego artysty plenerowego utrwalana jest katalogiem, ten zaś wzbogaca zbiory regionalne. Liczne zbiory tegoż działu, uzupełniane są na bieżąco  poprzez materiały pochodzące od m.in. dawnych mieszkańców Neudamm, dla których organizowane są coroczne spotkania - dbamy bowiem nie tylko o naszą tożsamość lokalną, ale również dziedzictwo kulturowe.

Wychodząc naprzeciw szeroko rozwiniętej erze komputerów, wyposażyliśmy naszą bibliotekę
w ogólno dostępną elektroniczną bazę danych. Prowadzimy także liczne  kursy komputerowe skierowane do seniorów, by sprawniej mogli poruszać się w świecie elektronicznym.  I tu także wychodząc im naprzeciw, biblioteka wyposaża swoje zbiory w audibooki – czyli książki mówione.

Nieprzerwanie tradycyjne zbiory wzbogacane są o nowe egzemplarze. Obecnie księgozbiór liczy 92 000 woluminów, z których korzysta wciąż wzrastająca liczba czytelników szczególnie dziecięcych!

Z pewnością sprzyjają im organizowane atrakcyjne zajęcia w czasie wakacyjnym, podczas ferii zimowych a także w okresie trwania roku szkolnego.

Tak dobrze rozwijająca się promocja czytelnictwa i dbałość o lokalną tożsamość, została zauważona i doceniona. Nasza biblioteka otrzymała bowiem, zaszczytny tytuł:

„BIBLIOTEKA ROKU 2010

Województwa Zachodniopomorskiego”.

W dniu 13 maja br w naszej siedzibie, odbyło się wyjątkowe spotkanie, które było uhonorowaniem naszej pracy i uroczystym nadaniem tegoż tytułu.

Dzięki wyjątkowym gościom z Książnicy Pomorskiej na czele  z  dyrektorem Lucjanem Bąbolewskim i przewodniczącą Zarządu Okręgu Bibliotekarzy Polskich w Szczecinie Cecylią Judek, starostą Myśliborza Arkadiuszem Mazepą oraz gościom samorządu miejscowego - burmistrzem Dębna Piotrem Downarem oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Heleną Sługocką, jak również przedstawicielami instytucji i stowarzyszeń oraz byłych dębnowskich władz samorządowych - miało wyjątkowy charakter. Wręczenie statuetki, dzięki naszym dębnowskim bibliotekarzom - pożytecznym „Molom książkowym”, którzy wystąpili  w przedstawieniu pod tym samym tytułem, wprowadziło zaproszonych gości w wyjątkowo miły nastrój. Goście, czytelnicy
i przyjaciele składali gratulacje i podziękowania na ręce naszej dyrektor Janiny Tylman.

Uroczystość uświetnił znakomity jazzowy koncert dębnianki Karoliny Frankiewicz, grającej na saksofonie oraz gorzowianina pianisty Bartosza Pernala – nagrodzony spontanicznym aplauzem.

Tak zaszczytny tytuł, zobowiązuje zarazem motywuje do dalszej zaszczytnej pracy satysfakcjonującej nas bibliotekarzy, a przede wszystkim użytkowników.

Serdecznie dziękujemy Czytelnikom, Użytkownikom i Przyjaciołom za pamięć o nas
i nieustannie zapraszamy… Czytelniku przyjdź do nas i odpocznij sobie – tutaj jest przyjemnie – przyrzekamy Tobie.

Bibliotekarze