Zapraszamy !!!

Wizyta dawnych mieszkańców

8 czerwca br. dawni mieszkańcy Neudamm gościli w swoim rodzinnym mieście, Dębnie. Wizyty należą już  do tradycji,  odbywają się najczęściej w pierwsze soboty czerwca każdego roku.  Oficjalnie spotkania rozpoczęły się w 1996 r., dzięki księdzu Romanowi Jachimowiczowi – regionaliście, autorze książki pt. „Neudamm - Dębno, przeszłość i teraźniejszość”.

Tym razem oprócz delegacji dawnych mieszkańców Dębna ok. 20 osób wraz z reprezentantem  Eberhardem Kunstem z Frankfurtu  przybyła liczna grupa osób z zaprzyjaźnionego Teltow, wraz z pastorem kościoła św. Andrzeja w Teltow Thomasem Karzek. Od ub. r. kiedy to zabytkowe  dzwony zostały przekazane gminie ewangelickiej parafii św. Andrzeja w Teltow do Dębna  miasto zyskało nowych przyjaciół z Niemiec. Spotkanie rozpoczęło  nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. Św. Antoniego w Dębnie, celebrowane przez  pastora Tomasa Karzek oraz księdza Janusz Skoczenia wikariusza parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. W nabożeństwie uczestniczyli: Wojciech Czepułkowski - z-ca burmistrza Dębna,  Janina Tylman wraz z Lucyną Rutkowską z Biblioteki Publicznej  MiG w Dębnie oraz zaprzyjaźnione osoby z dębnowskiej społeczności.  Po wspólnej modlitwie katolików i ewangelików obie delegacje z Niemiec po krótkim wystąpieniu złożyły kwiaty przed kamieniem pamiątkowym znajdującym się przy ulicy Parkowej im. I.Krasickiego oddając hołd zmarłym mieszkańcom Neudamm. Po oficjalnych uroczystościach goście z Niemiec udali się do dębnowskiej książnicy, gdzie obejrzeli wystawę fotograficzną „Pałace i dwory gminy Dębna” przygotowaną w języku polskim i niemieckim. Delegacje otrzymały także foldery pocztówek zabytkowych pałaców i dworów naszej gminy w większości już zapomnianych i nieistniejących. Na koniec goście zwiedzili także dział zbiorów regionalnych, gdzie systematycznie powiększane są zbiory właśnie dzięki darom ze strony niemieckiej.

Karolina Sielicka

Galeria zdjęć - klik