W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2008- Tworzenie Tradycji od Ojcowizny do Ojczyzny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. J. Słowackiego w Dębnie odbyła się prezentacja filmu pt. 38081. Bohaterem filmu był nestor oświaty długoletni dyrektor Liceum w Dębnie Antoni Dobrowolski.

Opowiadał o swoich przeżyciach i cierpieniach jako więzień obozów: Auschwitz- Birkenau, Gross- Rosen, Sachsenhausen. Po filmie odbyło się w Bibliotece Publicznej spotkanie z Antonim Dobrowolskim oraz autorami filmu Magdaleną Dobrowolską i Lutzem Gűntherem. Wzięli
w nim udział byli uczniowie Antoniego, dyrektorzy szkół, nauczyciele historii, zaproszeni goście, a wśród nich Burmistrz Dębna Piotr Downar oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Helena Sługocka.
W Bibliotece przygotowano wystawę poświęconą bohaterowi filmu. Przedstawiono na niej po raz pierwszy dokumenty, listy obozowe, zdjęcia jak również pasiak obozowy, w którym Antoni Dobrowolski przybył do Dębna.
         Film omówił uczeń Antoniego Dobrowolskiego prof. dr hab. Jerzy Świdziński i na szczególne podkreślenie zasługują Jego słowa:
„ Nagranie to jest szczególna formą pamiętnika z czasów pogardy, nie jest ono ani typowym dokumentem, medalionem obozowej gehenny, lecz refleksją nad człowiekiem skazanym na śmierć przez zbrodniczą ideologię. Dobrowolski
w wywiadzie tym nikogo nie oskarża, nie planuje zemsty, nie szuka winnych […] co jest wyrazem charyzmy autentycznego wychowawcy”
         Premiera filmu odbędzie się 28.09.2008 r. w Berlinie,
w Międzynarodowym Centrum Kultury.
         Biblioteka Publiczna w swoich zbiorach posiada film „38081”, który może wyświetlać zainteresowanym.