Zapraszamy !!!

   

Przemilczane ludobójstwo

Prelekcja Piotra Szelągowskiego i spotkanie z Mirosławem Kowzanem

 

     25 lutego br. w salach wystawowych Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie im. A. Dobrowolskiego odbyła się trudna lekcja historii  na temat masowego ludobójstwa dokonanego w latach 40 - tych XX wieku przez ukraińskich nacjonalistów OUN - UPA na Polakach - mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Spotkanie poprzedził film dokumentalny  „Zapomnij o Kresach”, który powstał z inicjatywy prywatnej  Piotra Szelągowskiego rodowitego poznaniaka i Rafała Sierchuły historyka z poznańskiego oddziału IPN.  Wyprodukowany film był dodatkiem do magazynu Wiedza i Życie „Inne Oblicza Historii”. Piotrowi Szelągowskiemu towarzyszył Mirosław Kowzan autor książki „Krzyż na Perczynie”, która powstała na kanwie tragicznych losów Perczyna, a opisuje zbrodnie jakich dokonali banderowcy. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Dębna, m. in. Ryszard Czaczka były żołnierz AK, Adam Kaczmarczyk i  Halina Stańczak-  radni Rady Miejskiej w Dębnie, Antoni Dąbrowski kresowiak, lokalny patriota walczący o prawdę o Wołyniu, autor pism, w których zwracał się do Episkopatu Polski  o uznanie jako męczenników księży zamordowanych  na Wołyniu i wschodnich województwach II RP w czasach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA w latach 1939-1947. Uczestnicy nie kryli wzruszenia po obejrzeniu filmu przedstawiającego traumatyczne relacje świadków tych wydarzeń. Film nie jest próbą rozliczania tamtych wydarzeń ale utrwaleniem pamięci o trudnej przeszłości naszego narodu.

     Piotr Szelągowski działacz stowarzyszenia  „Kresy” zaczął interesować się tematyką kresową dokładnie 10 lat temu, kiedy w wyniku trudnych przeżyć osobistych  natrafił w Internecie na zdjęcia polskich dzieci pomordowanych na Wołyniu w latach 40 – tych  ub. wieku. Wtedy to zauważył, że mało mówi się na ten temat. Początkowe zainteresowanie wzbudzały wpisy blogerskie zawierające komentarze w różnych portalach internetowych. Jak sam opowiadał często zdarzało się tak, że komentarze zostawały usuwane z danego blogu. Bywało także tak, że osoby piszące komentarze podszywały  się pod jego imię i nazwisko, co stanowiło  jedną z przyczyn dla której współautor zaprezentowanego filmu postanowił ujawnić swoja działalność. Tak rozpoczęła się współpraca z księdzem Tadeuszem  Isakowiczem - Zalewskim, dr Lucyną Kulińską, Ewą Siemaszko i powstał m. in. film „Zapomnij o Kresach”. Piotr Szelągowski w trakcie spotkania nawiązywał do obecnej sytuacji na Ukrainie zwracając uwagę na negatywne wydarzenia: m. in stawianie pomników zbrodniarzom nacjonalistycznym, opowiadał również o relacjach polsko-ukraińskich. Film jak sam mówił stanowi przestrogę na tle obecnej sytuacji Europy.  

    W drugiej części spotkania Mirosław Kowzan autor książki „Krzyż na Perczynie” wyjaśnił przyczynę i powody powstania publikacji. Jako były mieszkaniec Gubina, emerytowany nauczyciel wychowania muzycznego, obecnie mieszkaniec Chodzieży miał rodziców pochodzących z Kresów. Matka Kowzana  cudem uniknęła śmierci uciekając z pogromu. To traumatyczne wydarzenie zapisało się w sercu i pamięci syna Mirosława
i dlatego powstała w/w publikacja jako autentyczna relacja z mordu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w Perczynie. Tytuł książki nawiązuje do krzyża postawionego na Perczynie, pod którym pochowano wszystkich zamordowanych Polaków. Obecnie Perczyn już nie istnieje.

    Spotkanie na temat historii Kresów przypomniało trudną i bolesną historię Polski w czasie II wojny światowej, którą należy przekazywać następnym pokoleniom. Zaprezentowany film i promowana książka jest wyrazem utrwalenia wydarzeń i upamiętnienia tragicznie zmarłych osób zamordowanych w bestialski sposób przez ukraińskich nacjonalistów. Wieczór wzbudził wiele wzruszeń emocji i rozmów. Na zakończenie spotkania Piotr Szelągowski zachęcał do zapoznania się z innymi publikacjami na temat Kresów, które można było zakupić oraz do śledzenia swojego bloga o Kresach.  

 

Karolina Sielicka