Drukuj Narodowe Czytanie - 7 września 2019 r.

8. edycja Narodowego Czytania pod hasÅ‚em „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” w odbyÅ‚a siÄ™ 7 wrzeÅ›nia br. W ponad 3 tys. miejsc w Polsce i 31 innych krajach czytano polskie nowele. Prezydent Andrzej Duda z MałżonkÄ… dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytuÅ‚ów przesÅ‚anych do Kancelarii Prezydenta. W tegorocznej edycji Narodowego Czytania znalazÅ‚y siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce tytuÅ‚y: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – BolesÅ‚awa Prusa, Mój ojciec wstÄ™puje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod KlepsydrÄ…) – Brunona Schulza, Orka – WÅ‚adysÅ‚awa StanisÅ‚awa Reymonta, RozdzióbiÄ… nas kruki, wrony… – Stefana Å»eromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: PamiÄ…tki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.

Jak podkreÅ›liÅ‚ prezydent jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w poÅ‚Ä…czeniu z treÅ›ciami uniwersalnymi, refleksjÄ… nad czÅ‚owiekiem
 i spoÅ‚eczeÅ„stwem. Ich zwiÄ™zÅ‚a forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznoÅ›ciÄ…, która pozostawia w umysÅ‚ach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) DziÅ› teksty te nie straciÅ‚y nic ze swej aktualnoÅ›ci. UczÄ… nas, że w życiu powinniÅ›my kierować siÄ™ szlachetnoÅ›ciÄ… i solidarnoÅ›ciÄ…, że nie wolno nam stracić wrażliwoÅ›ci na ludzkÄ… krzywdÄ™ ani zapomnieć o naszej historii.

Tak jak w ubiegÅ‚ym  roku czytanie wybranych dzieÅ‚ w naszym mieÅ›cie odbyÅ‚o siÄ™ na placu przed bibliotekÄ…. Z zaproponowanych lektur wybraliÅ›my trzy tytuÅ‚y: „KatarynkÄ™” BolesÅ‚awa Prusa, „DobrÄ… PaniÄ…” Elizy Orzeszkowej oraz „Dym” Marii Konopnickiej.

Nowele czytali, DobrÄ… PaniÄ… – Grzegorz Kulbicki – burmistrz DÄ™bna, Joanna StÄ…siek-Janicka – zastÄ™pca burmistrza, MichaÅ‚ Czarnak, Aleksnadra Czarnak, Kornelia Wierzbicka, Maria Krawczuk – uczniowie SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1 w DÄ™bnie; KatarynkÄ™ - ZdzisÅ‚aw SoÅ‚tys – dyrektor SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 w DÄ™bnie, MaÅ‚gorzata Dziedziuch – nauczyciel/bibliotekarz ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1 w DÄ™bnie, Janusz Wielemborek – czÅ‚onek Miejsko Gminnej Komisji Profilaktyki i RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych, Jakub SzwechÅ‚owicz – uczeÅ„ SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 w DÄ™bnie, Hanna TaraciÅ„ska – uczennica SzkoÅ‚y Podstawowej nr 2 w DÄ™bnie; Dym – Joanna RyżyÅ„ska – dyrektor Przedszkola Nr 1 w DÄ™bnie, Janina Tylman – wieloletnia dyrektor dÄ™bnowskiej bibioteki, Oskar Dziubek – uczeÅ„ SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 w DÄ™bnie.

Dla czytajÄ…cych i publicznoÅ›ci pracownicy biblioteki przygotowali okolicznoÅ›ciowe zakÅ‚adki oraz egzemplarze nowel opatrzone pieczÄ™ciÄ… tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Bardzo serdecznie dziÄ™kujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego ,,Narodowego Czytania” oraz wszystkim zaangażowanym w organizacjÄ™ tego wydarzenia. Szczególne sÅ‚owa podziÄ™kowania kierujemy do Grzegorza Kulbickiego – burmistrza DÄ™bna za zaangażowanie i przygotowanie noweli „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej. DziÄ™kujemy także Joannie Symeniuk  - nauczycielce ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 za pomoc i przygotowanie uczniów do udziaÅ‚u w akcji. DziÄ™kujemy również PrzemysÅ‚awowi KozÅ‚owskiemu – radnemu Gminy DÄ™bno za pomoc przy organizacji sceny.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja spoÅ‚eczna propagujÄ…ca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieÅ‚ odczytywane sÄ… publicznie. Akcja zostaÅ‚a zapoczÄ…tkowana w 2012 roku i ma na celu popularyzacjÄ™ czytelnictwa w Polsce. Podczas finaÅ‚u Narodowego Czytania – w sobotÄ™ w Ogrodzie Saskim w Warszawie – prezydent Andrzej Duda zapowiedziaÅ‚, że w przyszÅ‚ym roku lekturÄ… bÄ™dzie „Balladyna” Juliusza SÅ‚owackiego.

BPMiG w Dębnie

>>Zapraszamy do Galerii Zdjęć<<