Drukuj Spotkanie z Andrzejem Szelążkiem - Dzieci wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia

19 wrzeÅ›nia br. w dÄ™bnowskiej bibliotece odbyÅ‚a siÄ™ promocja książki Andrzeja Szelążka pt. Dzieci wojny.  Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia. Andrzej Szelążek jest z wyksztaÅ‚cenia leÅ›nikiem. Obecnie peÅ‚ni funkcje dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów PaÅ„stwowych w Szczecinie. W spotkaniu uczestniczyli: Grzegorz Kulbicki – burmistrz DÄ™bna, Joanna StÄ…siek-Janicka – zastÄ™pca burmistrza, Cezary Augustyniak – nadleÅ›niczy NadleÅ›nictwa DÄ™bna, leÅ›nicy, kresowiacy na czele z Antonim DÄ…browskim przewodniczym stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć, Aniela KoÅ‚odziej – rektor UTW, Elżbieta Mielcarek – przewodniczÄ…ca DÄ™bnowskiej Rady Seniorów, regionaliÅ›ci, czytelnicy, mieszkaÅ„cy DÄ™bna i bohaterowie promowanej książki.

Książka „Dzieci Wojny…” powstaÅ‚a w oparciu o spisane wspomnienia powojennych osadników, którzy znaleźli siÄ™ na Pomorzu Zachodnim, obcej ziemi, czÄ™sto na skutek tragicznych wojennych wydarzeÅ„. W wiÄ™kszoÅ›ci sÄ… to wspomnienia przesiedleÅ„ców z dawnych terenów polskich na zachodniej Ukrainie – bolesne i dramatyczne – i jakże ważne by ocalić je od zapomnienia. Bohaterowie po przesiedleniu ksztaÅ‚towali nowÄ…, polskÄ… rzeczywistość, wielokrotnie czynnie uczestniczyli w lokalnym życiu spoÅ‚ecznym. WÅ›ród bohaterów sÄ… również leÅ›nicy, którzy aktywnie budowali polskie leÅ›nictwo na Pomorzu Zachodnim. Książka wzbogacona jest także opowiadaniami osiedleÅ„ców zebranych przez regionalistÄ™ – Andrzeja Krywalewicza.

Na spotkaniu w dÄ™bnowskiej bibliotece Andrzej Szelążek ujawniÅ‚ co byÅ‚o źródÅ‚em inspiracji do napisania książki pt. Dzieci wojny -  Gdybym nie byÅ‚ leÅ›niczym to prawdopodobnie tej książki bym nie napisaÅ‚. Prawdziwym bodźcem do jej napisania byli bohaterowie mojej książki, których losy zostaÅ‚y opisane. To 30 tragicznych życiorysów osadzonych w czasie II wojnie Å›wiatowej,  przesiedleÅ„ców z Kresów WschodnichA celem tej książki jest ocalenie od zapomnienia historii tych osób. Autor opowiadaÅ‚ także o swojej wspóÅ‚pracy ze ZwiÄ…zkiem Polskich Dzieci Wojny i etapy powstawania promowanej publikacji. Po prezentacji autora gÅ‚os zabrali bohaterowie opisani w/w publikacji,  po czym uczestnicy wÅ‚Ä…czyli siÄ™ do dyskusji na temat książki. NiespodziankÄ… dla uczestników spotkania byÅ‚ tort, na którym widniaÅ‚a okÅ‚adka promowanej książki.

K.S.

>>Zapraszamy do Galerii zdjęć<<