W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2008- Tworzenie Tradycji od Ojcowizny do Ojczyzny w Zespole SzkóÅ‚ Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. J. SÅ‚owackiego w DÄ™bnie odbyÅ‚a siÄ™ prezentacja filmu pt. 38081. Bohaterem filmu byÅ‚ nestor oÅ›wiaty dÅ‚ugoletni dyrektor Liceum w DÄ™bnie Antoni Dobrowolski.
OpowiadaÅ‚ o swoich przeżyciach i cierpieniach jako wiÄ™zieÅ„ obozów: Auschwitz- Birkenau, Gross- Rosen, Sachsenhausen. Po filmie odbyÅ‚o siÄ™ w Bibliotece Publicznej spotkanie z Antonim Dobrowolskim oraz autorami filmu MagdalenÄ… DobrowolskÄ… i Lutzem Gűntherem. WziÄ™li
w nim udziaÅ‚ byli uczniowie Antoniego, dyrektorzy szkóÅ‚, nauczyciele historii, zaproszeni goÅ›cie, a wÅ›ród nich Burmistrz DÄ™bna Piotr Downar oraz PrzewodniczÄ…ca Rady Miejskiej Helena SÅ‚ugocka.
W Bibliotece przygotowano wystawÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… bohaterowi filmu. Przedstawiono na niej po raz pierwszy dokumenty, listy obozowe, zdjÄ™cia jak również pasiak obozowy, w którym Antoni Dobrowolski przybyÅ‚ do DÄ™bna.
         Film omówiÅ‚ uczeÅ„ Antoniego Dobrowolskiego prof. dr hab. Jerzy ÅšwidziÅ„ski i na szczególne podkreÅ›lenie zasÅ‚ugujÄ… Jego sÅ‚owa:
„ Nagranie to jest szczególna formÄ… pamiÄ™tnika z czasów pogardy, nie jest ono ani typowym dokumentem, medalionem obozowej gehenny, lecz refleksjÄ… nad czÅ‚owiekiem skazanym na Å›mierć przez zbrodniczÄ… ideologiÄ™. Dobrowolski
w wywiadzie tym nikogo nie oskarża, nie planuje zemsty, nie szuka winnych […] co jest wyrazem charyzmy autentycznego wychowawcy”
         Premiera filmu odbÄ™dzie siÄ™ 28.09.2008 r. w Berlinie,
w Międzynarodowym Centrum Kultury.
         Biblioteka Publiczna w swoich zbiorach posiada film „38081”, który może wyÅ›wietlać zainteresowanym.