• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
Drukuj Wołyń 1943

 

 „Wołyń 1943 Geneza, rozwój i apogeum mordów na Kresach” to tytuł wykładu, który wygłosi dr hab. prof. US Ryszard Tomczyk w Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie. Ryszard Tomczyk jest kierownikiem Zakładu Badań i Analiz Wschodnich Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. W kręgu zainteresowania R. Tomczyka znajduje się m.in. historia Ukrainy i stosunki polsko-ukraińskie.

 Po wykładzie w nowo wyremontowanych salach wystawowych BPMiG zostanie otwarta przejmująca wystawa pt. „Wołyń 1943”. Część wystawy została przygotowana przez Antoniego Dąbrowskiego – mieszkańca naszej gminy, dawnego mieszkańca Wołynia. Wystawa prezentuje temat zbrodni na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, i była już eksponowana w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie, w trakcie zeszłorocznych uroczystości upamiętniających 73. rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”. Na wystawie zaprezentowana zostanie również literatura na temat „rzezi wołyńskiej” dostępna w dębnowskiej książnicy.

Zapraszamy 9 marca (czwartek) na godz. 17:00. Wstęp wolny.

 

Sale wystawowe biblioteki, zostały wyremontowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 ,,Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”, na zadanie pn. „Remont Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie im. Antoniego Dobrowolskiego”. Zakres obejmował remont ścian piwnic oraz wykonanie przepony w postaci iniekcji, naprawę izolacji zewnętrznej budynku, malowanie pomieszczeń bibliotecznych i zakup wyposażenia.