• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
Drukuj Wizyta byłych mieszkańców Dębna

Dnia 27 maja br. nasze miasto odwiedziła grupa byłych mieszkańców Dębna na czele z Eberhardem Kunstem. Wizyta rozpoczęła się nabożeństwem ekumenicznym w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie, w której uczestniczyli m. in.: Piotr Downar – burmistrz Dębna, Paweł Chrobak - przewodniczący Rady Miejskiej, Monika Piotrowska - dyrektor dębnowskiej biblioteki oraz mieszkańcy Dębna. Nabożeństwo celebrował ks. Henryk Łącki – proboszcz parafii. Po wspólnej modlitwie, goście z Niemiec wraz z delegacją polską złożyli kwiaty przed pamiątkowym kamieniem poświeconym byłym mieszkańcom Neudamm (Dębna) położonym w parku miejskim im. J. Krasickiego przy ul. Parkowej. Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny w dębnowskiej bibliotece,  w której w atmosferze serdecznej przyjaźni przy przysłowiowej kawie i herbacie wspominano historyczne czasy. Dużym zainteresowaniem cieszył się dział zbiorów regionalnych, w którym chętnie oglądano oryginalne pocztówki przedwojennego Dębna oraz inne pamiątki z przeszłości naszego miasta.
  Wizyty byłych mieszkańców Dębna trwają od 1998 r., a zapoczątkował je ks. Roman Jachimowicz – Dębnianin, autor książek o Dębnie: „Neudamm - Dębno przeszłośći i teraźniejszość” oraz „Dębno tryptyk barw miasta”.

Tekst i fot. K.Sielicka