Drukuj Narodowe Czytanie 2018

8 wrzeÅ›nia br. mieszkaÅ„cy DÄ™bna wziÄ™li udziaÅ‚ w VII edycji Narodowego Czytania. Tym razem lekturÄ… byÅ‚o „PrzedwioÅ›nie” Stefana Å»eromskiego, ostatnia powieść pisarza, opublikowana w 1924 roku. Autor dokonaÅ‚ w niej bilansu pierwszych lat niepodlegÅ‚oÅ›ci Polski, zwracajÄ…c uwagÄ™ na entuzjazm, chęć odbudowy paÅ„stwa, ale także na bÅ‚Ä™dy i zaniechania. Książka stanowiÅ‚a zachÄ™tÄ™ do wspólnej debaty nad ksztaÅ‚tem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazaÅ‚o siÄ™ ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydaÅ„ PrzedwioÅ›nia. DoczekaÅ‚o siÄ™ też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

W tym roku Narodowe Czytanie w DÄ™bnie odbyÅ‚o siÄ™ na placu przed bibliotekÄ…. Przy piÄ™knej pogodzie mieszkaÅ„cy mogli wysÅ‚uchać fragmentów dzieÅ‚a. W tym roku czytali: Hubert Suda – uczeÅ„ ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Ponadgimnazjalnych Nr 1 w DÄ™bnie, Zofia Janczak – czytelniczka, sÅ‚uchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku „PiÄ™kne Å»ycie”, aspirant sztab. Mariusz MÅ‚ynarczak – komendant Komisariatu Policji w DÄ™bnie, Maciej Kmita – leÅ›niczy z NadleÅ›nictwa DÄ™bno, ks. MichaÅ‚ SÅ‚odkowski z parafii pw. Åšw. Ap. Piotra i PawÅ‚a w DÄ™bnie, Joanna RyżyÅ„ska – dyrektor Przedszkola Nr 1 „Czarodziejska Kraina” w DÄ™bnie, mÅ‚. bryg. mgr inż. Grzegorz Gonera – zastÄ™pca komendanta powiatowego PaÅ„stwowej Straży Pożarnej w MyÅ›liborzu, Alicja Ferkaluk – uczennica SzkoÅ‚y Podstawowej Nr 2 w DÄ™bnie, Anna Bladyniec – czytelniczka , PaweÅ‚ Basczuk – pracownik kopalni DÄ™bno w Barnówku, Andrzej Olecki – czytelnik i przyjaciel biblioteki.

Akcja corocznie odbywa siÄ™ pod patronatem Pary Prezydenckiej, która w zwiÄ…zku ze 100-leciem niepodlegÅ‚oÅ›ci PaÅ„stwa Polskiego przez caÅ‚y rok zachÄ™caÅ‚a do czytania 44. tekstów Antologii NiepodlegÅ‚oÅ›ci. „…W trwajÄ…cym roku stulecia odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci pragnÄ™ zaprosić Polaków do Narodowego Czytania wÅ‚aÅ›nie PrzedwioÅ›nia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej piÄ™knej i mÄ…drej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć siÄ™ do doÅ›wiadczeÅ„ sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej staÅ‚ego, gÅ‚ównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, byÅ‚a też formÄ… uczczenia jubileuszu. A zarazem chcÄ™, aby przesÅ‚anie Å»eromskiego wzbogaciÅ‚o program obchodów i wydarzeÅ„ o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi…” - napisaÅ‚ w liÅ›cie Prezydent RP Andrzej Duda.

Wspólne czytanie uÅ›wietniÅ‚y pieÅ›ni patriotyczne w wykonaniu scholii dzieciÄ™cej „Dzieci Fatimskie” ze SzkoÅ‚y Podstawowej Nr 3 w DÄ™bnie prowadzone przez WiolettÄ™ Kowalik i goÅ›cinnie AnetÄ™ DobropolskÄ…. NajmÅ‚odsi mogli odpocząć w specjalnie dla nich przygotowanym kolorowym „kÄ…ciku malucha”, gdzie czekaÅ‚o na nich mnóstwo atrakcji bajki, kolorowanki, klocki i malowanie buziek.

Zapraszamy do >> Galerii Zdjęć <<

MP