• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Sprawozdanie z FERII ZIMOWYCH Oddziału Dziecięcego 2019 r.

Sprawozdanie z FERII ZIMOWYCH Oddziału Dziecięcego 2019 r.

Poszukiwacze przygód. Dookoła świata z Nelą reporterką.

 

    Biblioteka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci po raz kolejny organizowała zajęcia podczas ferii zimowych w oddziale dziecięcym. Atrakcji było co nie miara. Przez dwa tygodnie dzieci przemieniły się w podróżników i odkrywców. Wspólnie wyruszyliśmy naprzeciw przygodzie by poznać najpiękniejsze miejsca wraz z „Nelą małą reporterką”.

   W pierwszym tygodniu zapoznaliśmy się z Nelą małą reporterką i jej podróżami. Rozmawialiśmy o najciekawszych miejscach, o tym gdzie my sami już byliśmy i gdzie chcielibyśmy najbardziej pojechać. Dzieci wykazywały ogromną pasję w związku z możliwością podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Każde dziecko stworzyło swój dziennik podróżnika który systematycznie podczas zajęć uzupełnialiśmy i powiększaliśmy. Pierwszym krokiem było przygotowanie do wyjazdu. Wspólnie z dziećmi rozwiązując zagadki i quizy zastanawialiśmy się co warto wziąć ze sobą w podróż. I w ten oto sposób dzieci odkryły że są potrzebne dokumenty takie jak paszport który później każde dziecko stworzyło i musiało podczas inscenizacji przejść odprawę paszportową na lotnisku. Zabawy było co nie miara. Następnie rozmawialiśmy o naszych podróżniczych marzeniach i każdy pokazywał na globusie miejsce do którego najbardziej chciał by się udać i dlaczego. W większości dzieci marzą o miejscach odległych i tajemniczych, orientalnych i pełnych tajemnic. Dlatego też poznawaliśmy i wymienialiśmy się wiedzą o ciekawostkach z wielu miejsc świata którą czerpaliśmy z książek Neli małej reporterki. Postanowiliśmy również pobawić się w pisarzy tworząc własne opowieści za pomocą kostek do gry Story Cubes. Są to kości opowieści którymi trzeba rzucić i na podstawie wylosowanych obrazków na kostkach stworzyć opowieść. Było to niesamowicie inspirujące i poruszające wyobraźnie która u dzieci jak wiadomo nie zna granic. I w taki oto sposób dzieci napisały dwa opowiadania, komedię i horror i do każdego z nich stworzyły oczywiście ilustracje! Pomimo że pogoda nas nie rozpieszczała i nie doczekaliśmy się śniegu, dzieci nie straciły entuzjazmu. Byliśmy na spacerze w nowo wyremontowanym parku by na placu zabaw oddać się dziecięcej euforii. Aktywnie spędzaliśmy ten czas grając między innymi w nogę, zbijanego, dwa ognie, bawiliśmy się też chustą animacyjną klanzy którą dzieci uwielbiają. Ostatniego dnia pierwszego tygodnia ferii już tradycyjnie odbył się seans filmowy w kinie u Kubusia na oddziale dziecięcym. Oglądaliśmy bajkę „Zakochany wilczek” oraz reportaże Neli małej reporterki a wszystko to zajadając się pyszną pizzą.

   Drugim tydzień ferii zimowych na oddziale dziecięcym rozpoczęliśmy od spektaklu Teatru Maska pt „Przyjaźni dar odwróci zły czar”. Była to opowieść o przyjaźni i tolerancji. Dzieciom bardzo podobała się historia pełna zabawnych i pouczających wątków. Następnego dnia odsiedziała nas przedstawicielka Policji Komisariatu w Dębnie i poprowadziła prelekcję o bezpieczeństwie podczas ferii i nie tylko. Dzieci dowiedziały się jakie zabawy zimowe są bezpieczne a których lepiej unikać, jak się zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych i pod jakie numery alarmowe dzwonić, jak wygląda praca policjanta i jak takim policjantem można zostać. Oczywiście można było się spodziewać że nasi najmłodsi czytelnicy zasypią gradem pytać Panią policjant na które chętnie odpowiadała by na koniec rozdać dzieciom tematyczne kolorowanki. Kolejną atrakcją był kącik kulinarny pt Smaki świata. Dzieci przy swoich stanowiskach zamienili się z małych podróżników w kucharzy. Bo skoro poznawać świat to oczywiście włącznie ze smakami! I tutaj pole do popisu było wolne, wspaniałe wymyślne sałatki owocowe mieniły się kolorami tęczy. Jedne bardziej klasyczne inne z owocami bardziej orientalnymi ale wszystkie równie pyszne. To były smakowite zajęcia! Mieliśmy również ogromną przyjemność gościć Leśniczego przedstawiciela Nadleśnictwa Dębno i posłuchać jego prelekcji na temat lasu i jego bogactwa przyrodniczego, zwierząt leśnych, darów lasu, zasad zachowania się w lesie oraz pracy leśnika. I tutaj tak samo jak w przypadku Pani policjant dzieci zasypały gradem pytań Pana Leśniczego który wykazując się ogromną wiedzą rozjaśniaj wszystkie niejasności. Nasi mali miłośnicy przyrody otrzymali podarunki w postaci smyczy i odblasków w kształtach zwierząt które od razu przypinali do swoich plecaków. Kolejną z atrakcji było wyjście na spacer połączony ze zwiedzanie do Wyłuszczarni Nasion w Dębnie który zakończył się ogniskiem przygotowanym dla nas przez Nadleśnictwo. Było pieczenie kiełbasek i chleba co niezmiernie ucieszyło dzieci. A ponieważ świeże powietrze wzmaga apetyt i chęć zabawy to gier i zabaw było pod dostatkiem a wracając do Biblioteki zagraliśmy w podchody – najbardziej wyczekiwaną zabawę. Na zakończenie ferii zimowych w bibliotece stworzyliśmy wielką mapę świata ze wszystkimi najbardziej wymarzonymi przez dzieci miejscami do odwiedzenia. A ponieważ bardzo się przez te dwa tygodnie zżyliśmy, ostatni dzień poświęciliśmy na zabawy, tańce – hulańce pod hasłem przewodnim „Pidżama party” by oddać się przyjemnościom ciesząc się towarzystwem koleżanek i kolegów.

   Celem tych zajęć było m.in. kształtowanie umiejętności społecznych naszych najmłodszych czytelników poprzez zabawy w parach/grupach, rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności, radość i satysfakcja z pokonywanych trudności, budowanie poczucia własnej wartości, chęci poznawania świata i podróżowania. Były to intensywne dwa tygodnie podczas których uczyliśmy się ale też bawiliśmy się i czytaliśmy z zapartym tchem książki o Neli małej reporterce która nam udowadnia że wiek nie ma znaczenia, bo liczy się pasja, miłości, chęć poznawania nowych miejsc i ludzi, zaangażowanie i wytrwałe dążenie do celu.

 

>> Zapraszamy do galerii zdjęć<<

 

Bibliotekarze Oddziału Dzieciecego

Ewelina Maciocha-Pławska

Karolina Gabrysiak