Drukuj Tydzień Bibliotek za nami

Tydzień Bibliotek za nami

DÄ™bnowska biblioteka po raz kolejny wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ w OgólnopolskÄ… akcjÄ™ pn. TydzieÅ„ Bibliotek.  Organizatorem wydarzenia jest rokrocznie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja polega na promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem jest podkreÅ›lanie roli czytania i bibliotek      w poprawie, jakoÅ›ci życia, edukacji oraz zwiÄ™kszanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

HasÅ‚em tegorocznej XX edycji byÅ‚o „Moja, twoja, nasza biblioteka”. W tracie tej edycji nasza biblioteka byÅ‚a organizatorem różnych wydarzeÅ„ i spotkaÅ„ dla czytelników i mieszkaÅ„ców.  Wszystko rozpoczęło siÄ™ 8 maja br. „festynem”, na którym zostaÅ‚ przygotowany kiermasz książki za 1 zÅ‚, „kÄ…cik malucha” - gry, zabawy, quizy na wolnym powietrzu, quiz regionalny i literacki oraz sÅ‚odka niespodzianka. Atrakcje cieszyÅ‚y siÄ™ dużym zainteresowaniem wÅ›ród odwiedzajÄ…cych tego dnia bibliotekÄ™ i nie tylko. CiekawÄ… propozycjÄ… spÄ™dzenia czasu byÅ‚y Dni Otwarte filii nr 2 przy ulicy Mickiewicza 43 - Å›wieżo wyremontowanej willi, która bÄ™dzie funkcjonowaÅ‚a pn. Polsko-Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Åšrodkowej Odry.

Kolejnym wydarzeniem byÅ‚o zorganizowane dla najmÅ‚odszych 9 maja br. spotkanie z Tomaszem Samojlikiem pt. „Komiksy sÄ… super” – warsztaty komiksowe dla dzieci. Spotkanie zostaÅ‚o zorganizowane w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci Dyskusyjnych Klubów Książki. Dla dzieci przygotowano także sesjÄ™ zdjÄ™ciowÄ… dla maÅ‚ych czytelników pt. „Magia Czytania – edycja II”, podczas której Marcin Pech - dÄ™bnowski fotograf i reportażysta tworzyÅ‚ z dziećmi magiczne kadry. Na oddziale dzieciÄ™cym odbywaÅ‚y siÄ™ także w tym czasie spotkania z książkÄ… oraz lekcje biblioteczne, dziÄ™ki którym dzieci mogÅ‚y zapoznać siÄ™ z ksiÄ™gozbiorem, historiÄ…, specyfikÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci oraz wydarzeniami, które odbywajÄ… siÄ™ na przestrzeni caÅ‚ego roku w naszej bibliotece.

DopeÅ‚nieniem Tygodnia Bibliotek byÅ‚y dwa rankingi „Czytelnik Roku 2022”.  ByÅ‚a to druga edycja tego przedsiÄ™wziÄ™cia. Wydarzenie to staÅ‚o siÄ™ integralnÄ… częściÄ… corocznego Tygodnia Bibliotek uÅ›wietniajÄ…c tym samym tÄ… wspaniaÅ‚Ä… czytelniczÄ… uroczystość. Pierwszy odbyÅ‚ siÄ™ 11 maja br., w którym nagrodzeni zostali czytelnicy najmÅ‚odsi, a drugi 18 maja br., gdzie laureatami zostali czytelnicy doroÅ›li.

Jego celem byÅ‚o wyróżnienie i nagrodzenie czytelników, którzy kochajÄ… książki, czytajÄ…, wypożyczajÄ… i czÄ™sto odwiedzajÄ… dÄ™bnowskÄ… bibliotekÄ™. Pod uwagÄ™ wziÄ™to wyniki uzyskane przez czytelników zarówno biblioteki gÅ‚ównej jak i filiach w 2022 r. Czytelnicy zostali wytypowani na podstawie najwiÄ™kszej liczby przeczytanych książek w nastÄ™pujÄ…cych kategoriach:

Dorośli:

1. Barbara Banasiak - 345,
  2. Wiktoria JodÅ‚owska  - 285,
  3. Dorota Myroniuk  - 246.

Wyróżnieni zostali:

1. Jolanta Kabacińska - 220,
  2. Andrzej Kapelańczyk - 209,
  3. Elżbieta Kaczmarczyk - 209.

Na filiach dębnowskiej książnicy najwięcej przeczytali książek:

• Filia nr 1 w DÄ™bnie: Elżbieta Kwiatkowska - 232,
  • Filia w Cychrach: Daniela Dziedziuch - 129,
  • Filia w DargomyÅ›lu: Maria Tomala - 107,
  • Filia w RóżaÅ„sku: Kornelia Kopciuch - 196,
  • Filia w Warnicach: Maria ZiÄ™ba - 110.

MÅ‚odsi czytelnicy zostali nagrodzeni i wyróżnieni w nastÄ™pujÄ…cych kategoriach:

Kategoria 0-7 lat:

1. Julia Baberowski (6 lat) - 338,
  2. Jan Chmielewski (6 lat) - 233,
  3. Nina Handkowska (7 lat) - 152.

Wyróżnienia:

• Artur KÅ‚osowski (5 lat) -  140,
  • Dominik Mazur (4 lata) -  137,
  • Tomasz Sobieraj (7 lat) - 122,
  • Antoni Misiejuk (5 lat) - 118 ( Filia RóżaÅ„sko),
  • Cezary Skopal (6 lat) - 116,
  • Antonina Sutor (6 lat) -  110,
  • Dominik ZioÅ‚a (7 lat) - 103,
  • Wincent Baberowski (4 lata) - 82 (Filia Cychry).

Kategoria 8-16 lat:

1. Hanna Paluch (11 lat) - 162,
  2. Liliana Zioła (11 lat) - 142,
  3. Maja Wolanicka (8 lat) - 132.

Wyróżnienia:

• Adrianna Kierska (11 lat) - 122,
  • Martyna Skowronek (13 lat) - 105 (Filia Warnice),
  • Zuzanna Grabowska (8 lat) - 102 (Filia Warnice),
  • Igor Kraszewski (9 lat) - 85,
  • Zuzanna Sutor (10 lat) - 75.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej przyjaźni z książkÄ… oraz wiele satysfakcji z przeczytanej lektury. JesteÅ›my szalenie dumni majÄ…c tak wspaniaÅ‚ych czytelników!

GalÄ™ wrÄ™czenia nagród w II edycji „Czytelnik Roku 2022” uÅ›wietnili: 11 maja dla najmÅ‚odszych czytelników wystÄ™p grupy uczniów ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1 pod kierownictwem MaÅ‚gorzaty Dziedziuch, należącej do Dyskusyjnego Klubu Książki pt. ,,Alicja i przyjaciele zapraszajÄ… do magicznego Å›wiata czytania”. Natomiast 18 maja br. na gali dla czytelników dorosÅ‚ych odbyÅ‚o siÄ™ przedstawienie grupy teatralnej pt. „Portret kobiety” – mistrzyni Szymborska w scenerii i reżyserii Anatola Wierzchowskiego. Uczestnicy gali przedstawienia przyjÄ™li gromkimi brawami. Zapraszamy do wziÄ™cia udziaÅ‚u w kolejnej edycji Czytelnik Roku 2023.

Karolina Sielicka
Ewelina Maciocha