Drukuj "Tajemnice codzienności" spotkanie poświęcone dębnowskim regionalistom

„Tajemnice codziennoÅ›ci”– spotkanie poÅ›wiÄ™cone dÄ™bnowskim regionalistom

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie dnia 28 wrzeÅ›nia br. byÅ‚a organizatorem spotkania poÅ›wiÄ™conego dÄ™bnowskim regionalistom, które swojÄ… obecnoÅ›ciÄ… zaszczyciÅ‚ nauczyciel akademicki, historyk – mediewista, o nieocenionym dorobku naukowym w tym regionalnym - prof. dr hab. Feliks Kiryk. Spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 pod hasÅ‚em ,,Tajemnice codziennoÅ›ci”.

EDD jest najwiÄ™kszym w Europie projektem spoÅ‚ecznym i edukacyjnym, którego gÅ‚ównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Polska wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ do akcji EDD w 1993 roku. Imprezy organizowane w ramach EDD skierowane sÄ… do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców co nadaje im wymiar uniwersalny. Wszystko to sprawia, że idea EDD zyskuje coraz to wiÄ™cej nowych zwolenników, stajÄ…c siÄ™ tym samym najważniejszym wydarzeniem Europy. DziÄ™ki inicjatywie EDD obywatele paÅ„stw uczestniczÄ…cych w tym projekcie majÄ… doskonaÅ‚Ä… okazjÄ™ do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkujÄ….

Spotkanie poÅ›wiÄ™cone dÄ™bnowskim regionalistom to promocja pracy dyplomowej Ireny Kubisiak pt. „DÄ™bnowscy regionaliÅ›ci”, która zostaÅ‚a wydana w serii DÄ™bnowska Biblioteczka. Irena Kubisiak jest mieszkankÄ… DÄ™bna, nauczycielem bibliotekarzem ZSP nr 1 w DÄ™bnie, wczeÅ›niej wiele lat byÅ‚a pracownikiem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w DÄ™bnie. PomysÅ‚ napisania pracy nie byÅ‚ narzucony zrodziÅ‚ siÄ™ w gÅ‚owie autorki. Autorka zgromadziÅ‚a i opracowaÅ‚a caÅ‚y szereg biografii regionalistów, którzy w sposób szczególny przyczynili siÄ™ do propagowania DÄ™bna i okolic. Publikacja prezentuje biogramy osób – znawców i miÅ‚oÅ›ników regionu, którzy zachwycili siÄ™ swojÄ… maÅ‚Ä… ojczyznÄ… i podejmowali różnorakie inicjatywy zwiÄ…zane z upamiÄ™tnieniem i spisaniem tej historii, pokazaniem uwiecznionego na fotografii bogactwa przyrody, zbieraniem pamiÄ…tek oraz upowszechnianiem posiadanej wiedzy. Praca zostaÅ‚a poszerzona przez wydawcÄ™ o dodatkowe biografie. Jest to pierwsza taka publikacja w Å›rodowisku dÄ™bnowskim.

Wieczór rozpoczęła dyrektor biblioteki Janina Tylman, która powitaÅ‚a wszystkich goÅ›ci, szczególnie przybyÅ‚ego z odlegÅ‚ego Krakowa prof. dr hab. Feliksa Kiryka wraz z braćmi, który wygÅ‚osiÅ‚ referat pt. ,,Regionalizm w historii maÅ‚ych ojczyzn”. WczeÅ›niej tego samego dnia w Zespole SzkóÅ‚ Ponadgimnazjalnych nr 1 w DÄ™bnie w samo poÅ‚udnie profesor wygÅ‚osiÅ‚ wykÅ‚ad dla mÅ‚odzieży szkolnej pt. „Uniwersytety dawniej i dzisiaj”. Profesor F. Kiryk jest absolwentem tejże szkoÅ‚y, ma olbrzymi dorobek naukowy, jest znawcÄ… historii regionalnej. Jego biogram zamieszczony jest w publikacji I. Kubisiak pt. „DÄ™bnowscy regionaliÅ›ci”. WykÅ‚ad profesora przybliżyÅ‚ mÅ‚odzieży historiÄ™ powstania uniwersytetów. Uczniowie zapoznali siÄ™ z niektórymi publikacjami naukowymi prof. Feliksa Kiryka, które znajdujÄ… siÄ™ w bibliotece szkolnej ZSP nr 1 w DÄ™bnie oraz w zbiorach dÄ™bnowskiej książnicy. Profesor jest autorem blisko 600 prac. Jego dziaÅ‚alność naukowa w ruchu regionalnym jest nieoceniona. Od wielu lat towarzystwa regionalne zabiegajÄ… o jego wykÅ‚ady, odczyty.  W życiu rodzinnym profesor czuje siÄ™ speÅ‚niony i szczęśliwy. Z szeÅ›ciorgiem braćmi Å‚Ä…czy go serdeczna więź. WdziÄ™czny jest OpacznoÅ›ci i Rodzicom za skarb, który okreÅ›la w kategorii ,,A” – to zdrowie, szczęście, speÅ‚nienie.

WÅ›ród zaproszonych goÅ›ci przybyÅ‚ych na spotkanie w bibliotece byli także m.in.: Anna Bartczak – starszy kustosz, historyk z Biura Dokumentacji Zabytków ze Szczecina, Ryszard Jobke – dyrektor muzeum w MyÅ›liborzu, wraz z Markiem Karolczakiem, Sabina Bednarz – soÅ‚tys z NamyÅ›lina, Joanna Zacharska pracownica biblioteki w NamyÅ›linie, Teresa GryzÅ‚o – redaktor MyÅ›liborskich WieÅ›ci, radni Rady Miejskiej oraz regionaliÅ›ci: Zbigniew Czarnuch z Witnicy, PaweÅ‚ Rychterski i Józef PiÄ…tkowski z Kostrzyna.

Po przywitaniu wszystkich goÅ›ci dyrektor ZSP Nr 1 w DÄ™bnie Andrzej Dobrowolski przedstawiÅ‚ sylwetkÄ™ autorki publikacji ,,DÄ™bnowscy regionaliÅ›ci” IrenÄ™ Kubisiak, która nastÄ™pnie opowiedziaÅ‚a krótkÄ… historiÄ™ powstania swojej pracy.

PrawdziwÄ… ucztÄ… dla ducha byÅ‚ referat pt. ,,Regionalizm, a historia maÅ‚ych ojczyzn” prof. Feliksa Kiryka. Profesor w swoim przemówieniu przybliżyÅ‚ zagadnienia teoretyczne zwiÄ…zane z regionalizmem i pojęć z nim zwiÄ…zanych takich jak: region, regionalizm, regionalista. Po wygÅ‚oszonym referacie Krystyna Mierzejewska zadedykowaÅ‚a profesorowi swój wiersz pt. ,,Och Feliksie Profesorze”.

Na zakoÅ„czenie spotkania odbyÅ‚a siÄ™ dyskusja na temat regionalizmu. MiÅ‚ym akcentem byÅ‚ toast z okazji niedawno obchodzonych urodzin prof. Feliksa Kiryka. CaÅ‚ość spotkania byÅ‚a nagrywana przez LidiÄ™ Bejuk z TVB MyÅ›libórz.

Uczestnicy spotkania pozostawili wpisy w ksiÄ™dze pamiÄ…tkowej biblioteki w tym prof. Feliks Kiryk: ,,… PragnÄ™ wyrazić wzruszenie ponieważ dzisiejsze spotkanie, w tym atmosfera i poziom dyskusji przeszÅ‚y moje oczekiwanie. Jest mi miÅ‚o, że w jakimÅ› stopniu mogÅ‚em siÄ™ do tego wszystkiego przyczynić…”.

Anna DoliÅ„czyk

Karolina Sielicka

Zapraszamy do galeri zdjęć - klik