Drukuj Narodowe czytanie

DÄ™bnowska książnica w dniu 07 wrzeÅ›nia wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ do ogólnopolskiej akcji czytania wybitnych dzieÅ‚ literackich. Ten znakomity pomysÅ‚ polskiego prezydenta BronisÅ‚awa Komorowskiego zainicjowany w 2012 r. ma charakter narodowy, jest powszechny i egalitarny. Celem przedsiÄ™wziÄ™cia jest popularyzacja czytelnictwa wraz ze zwróceniem uwagi na konieczność dbaÅ‚oÅ›ci o polszczyznÄ™ oraz wzmocnieniem poczucia wspólnej tożsamoÅ›ci. W ub. r. czytane byÅ‚y piÄ™kne strofy mickiewiczowskie – „Pan Tadeusz”.

Tegoroczna edycja poÅ›wiÄ™cona zostaÅ‚a twórczoÅ›ci Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiÄ™tników, od którego narodzin mija wÅ‚aÅ›nie dwieÅ›cie dwadzieÅ›cia lat. Pisarz byÅ‚ także znakomitym obserwatorem, niezrównanym mistrzem ciÄ™tej riposty, stworzyÅ‚ szereg postaci oraz sytuacji, wciąż aktualnych, umożliwiajÄ…cych dostrzeganie wad i zalet Polaków.

We  wspólnym czytaniu dzieÅ‚ Fredry w czytelni dÄ™bnowskiej książnicy wzięły udziaÅ‚ znane osobistoÅ›ci naszej spoÅ‚ecznoÅ›ci jak: Janina Tylman dyrektor Biblioteki w DÄ™bnie, która jako pierwsza przeczytaÅ‚a utwór Å»abki. NastÄ™pnie Katarzyna i Marcin Kwiatkowscy zawodowo ratownik medyczny przeczytali ZemstÄ™ Akt I scenÄ™ 6, Piotr Downar burmistrz DÄ™bna przedstawiÅ‚ wiersz  OrzeÅ‚ i Å»uraw, Anna Derenowska - Bober, która jest lekarzem rodzinnym w naszym mieÅ›cie KasiÄ™, Kotka i Motyla, Ciupek Natalia uczennica gimnazjum w Boleszkowicach Wiatr i noc, Barbara Topczewska zastÄ™pca dyrektora SP nr 3 i Ryszard Patkowski przewodniczÄ…cy Rady Miejskiej w DÄ™bnie Åšluby PanieÅ„skie Akt 4 scena 8, MichaÅ‚ CholewiÅ„ski, który obecnie peÅ‚ni obowiÄ…zki dyrektora DOK-u wiersz OsioÅ‚, Jacek Krzciuk - dÄ™bnowski regionalista, przedsiÄ™biorca MuchÄ™, Natalia Szczur uczennica dÄ™bnowskiego gimnazjum JaskóÅ‚kÄ™, Remigiusz Rzepczak dyrektor Gimnazjum w Mieszkowicach PawÅ‚a i GawÅ‚a, Grzegorz Kulbicki polonista z Niepublicznej SzkoÅ‚y w Barnówku  oraz Anna StÄ™pnik lekarka okulistka Pana Jowialskiego Akt 1 scena 1, kolejny raz Janina Tylman tym raz przeczytaÅ‚a wiersz Ojczyzna Nasza. Na koÅ„cu wierszBaÅ„kÄ™ przeczytaÅ‚a spóźniona przez obowiÄ…zki sÅ‚użbowe policjantka Karolina Wasielkiewicz. Ostatnim utworem wybitnego polskiego pisarza byÅ‚ wiersz MaÅ‚pa w kÄ…pieli, który zaprezentowaÅ‚a Katarzyna Kwiatkowska nauczyciel bibliotekarz z ZS w Smolnicy.

Wspólne czytanie utworów Fredry byÅ‚o doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… do przypomnienia ponadczasowej twórczoÅ›ci tego wyjÄ…tkowego pisarza, wraz faktem, że rok 2013 jest poÅ›wiÄ™cony Aleksandrze Fredrze w 220. rocznicÄ™ Jego urodzin.

Karolina Sielicka