Drukuj Moje pierwsze dni, co nam zostało z tych lat?

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, którego tematem przewodnim XXI edycji  jest hasÅ‚o „Nie od razu PolskÄ™ zbudowano”, w dniu 04 wrzeÅ›nia br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w DÄ™bnie nastÄ…piÅ‚o uroczyste otwarcie wystawy pt. „Jak powstaÅ‚a dÄ™bnowska książnica. Co nam zostaÅ‚o z tamtych lat…?

WÅ›ród zaproszonych goÅ›ci m. in. z Rangsdorfu PaÅ„stwa Baczewskich, goÅ›ciliÅ›my osobÄ™ wyjÄ…tkowÄ… córkÄ™ Åšp. Melanii Puch pierwszej kierowniczki dÄ™bnowskiej biblioteki
dr AlicjÄ™ Puch z Poznania. Zaledwie kilka dni wczeÅ›niej tj. 22 wrzeÅ›nia br. zmarÅ‚a Pani Melania Puch – organizatorka dÄ™bnowskiej książnicy utworzonej 16 października 1946 r. Uczestnicy spotkania uczcili pamięć o Niej minutÄ… ciszy.

Kolejny punkt spotkania stanowiÅ‚a prezentacja multimedialna przedstawiajÄ…ca rys historyczny biblioteki od 1946 r., którÄ… pierwotnie można byÅ‚o obejrzeć podczas uroczystoÅ›ci 60-lecia biblioteki w 2006 r.- ciÄ…g dalszy obejmowaÅ‚ dziaÅ‚alność kulturalno-oÅ›wiatowÄ… książnicy od 2007 r. do roku obecnego. ByÅ‚ to przeglÄ…d dokonaÅ„ i przedsiÄ™wzięć naszej biblioteki na przeÅ‚omie lat.

Po zakoÅ„czeniu projekcji swoje wspomnienia o Mamie jako inicjatorce funkcjonowania biblioteki, a także Ojcu WÅ‚adysÅ‚awie Puchu – aktywnie wspóÅ‚pracujÄ…cym w dziaÅ‚alnoÅ›ci książnicy przedstawiÅ‚a Alicja Puch, zaprezentowaÅ‚a także krótkÄ… prezentacjÄ™ multimedialnÄ….

NastÄ™pnie uczestnicy tego wzruszajÄ…cego spotkania oglÄ…dali przygotowanÄ… wystawÄ™ o poczÄ…tkach dziaÅ‚alnoÅ›ci biblioteki, nieżyjÄ…cych już kierowniczkach Janinie Pietkiewicz, Magdalenie Åšliwce i in. bibliotekarzach, wydarzeniach,  zachowanych dokumentach i przedmiotach…

Dokonania Melanii i WÅ‚adysÅ‚awa Puchów wciąż przywoÅ‚ywać bÄ™dÄ… zgromadzone fotografie i materiaÅ‚y w Dziale Zbiorów Regionalnych BPMiG, który zostaÅ‚ nazwany Ich Imionami.

K.S.