Drukuj Spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

Spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

17 kwietnia br. w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki w Bibliotece Publicznej MiG w DÄ™bnie im. A.Dobrowoskiego odbyÅ‚o  siÄ™ spotkanie autorskie z Hubertem Klimko–Dobrzanieckim - pisarzem, poetÄ…, scenarzystÄ… i filmowcem.

Hubert Klimko - Dobrzaniecki, studiowaÅ‚ teologiÄ™, filozofiÄ™ i filologiÄ™ islandzkÄ…. Jest podróżnikiem (od Grenlandii po Wietnam), gawÄ™dziarzem i znakomitym rozmówcÄ… o wyostrzonym poczuciu humoru. Obywatel Polski i Islandii, gdzie mieszkaÅ‚ 11 lat. WydaÅ‚ trzy tomiki wierszy po islandzku i po angielsku; publikowaÅ‚ opowiadania w „Studium”, „Czasie Kultury”, „TwórczoÅ›ci”, „Lampie” i „Portrecie”. DebiutowaÅ‚ w 2003 roku zbiorem opowiadaÅ„ Stacja Bielawa Zachodnia. RozgÅ‚os przyniosÅ‚a mu quasi-powieść skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z dwóch odrÄ™bnych nowel: Dom Róży. Krýsuvík, która otrzymaÅ‚a nominacjÄ™ do Nagrody Literackiej NIKE. Hubert Klimko - Dobrzaniecki byÅ‚ także nominowany do Literackiej Nagrody Europy Åšrodkowej Angelus oraz do Nagrody Mediów Publicznych Cogito. W 2007 roku znalazÅ‚ siÄ™ na liÅ›cie kandydatów do Paszportu Polityki. Książki Huberta Klimko - Dobrzanieckiego tÅ‚umaczone byÅ‚y na angielski, wÅ‚oski, niemiecki, francuski, islandzki, norweski, czeski, sÅ‚owacki, serbski i buÅ‚garski. Obecnie dzieli życie pomiÄ™dzy zachodniopomorskÄ… wsiÄ… Lipiany, a Wiedniem. W marcu 2015 premierÄ™ miaÅ‚a najnowsza książka Huberta Klimko – Dobrzanieckiego Preparator. To premierowa powieść serii „Na F/Aktach”. Historia zainspirowana osobÄ… preparatora z Å‚ódzkiego prosektorium, skazanym za kazirodztwo, profanacjÄ™ zwÅ‚ok i podwójne morderstwo.

Na spotkanie z autorem w dębnowskiej bibliotece przybyli czytelnicy, przyjaciele, sympatycy biblioteki, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz młodzież szkolna z nauczycielką Wiolettą Rafałowicz.

Spotkanie z pisarzem rozpoczęła Lucyna Rutkowska zastÄ™pca dyrektora biblioteki, która krótko przytoczyÅ‚a biografiÄ™ autora. W trakcie wieczoru pisarz opowiadaÅ‚ o swojej twórczoÅ›ci, o podróżach, o tym skÄ…d czerpie inspiracje do swoich książek. Autor jak sam opowiadaÅ‚ 11 lat swojego życia spÄ™dziÅ‚ w Islandii, gdzie uzyskaÅ‚ obywatelstwo tego kraju. Tam studiowaÅ‚ filologiÄ™ islandzkÄ… zagranicznÄ…. Niestety nie mógÅ‚ otrzymać pracy jako filolog islandzki, dlatego po skoÅ„czeniu kursów pielÄ™gniarskich pracowaÅ‚ w domu starców i ta praca oprócz pasji do fotografiki staÅ‚a siÄ™ inspiracjÄ… do napisania  jednej z książek pt. „Dom Róży”. ZresztÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci książek Huberta Klimko - Dobrzanieckiego akcja rozgrywa siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w Islandii. Autor przyznaÅ‚ siÄ™ także czytelnikom, że bardzo lubi uczestniczyć w spotkaniach autorskich.

Na zakoÅ„czenie spotkania pisarz przeczytaÅ‚ jeden z fragmentów swojej książki pt. „KoÅ‚ysanki dla wisielca”, która powstaÅ‚a także w Islandii.

Czytelnicy z przyjemnością uzyskiwali autograf od pisarza.

Karolina Sielicka