• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Spotkanie Regionalistów - Gość Barbara Wąsowicz (biolog z Uniwersytetu Szczecińskiego)

Kim jesteśmy skąd pochodzimy?

 

25 stycznia br. gościem dębnowskiej książnicy była Barbara Wąsowicz – biolog z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmująca się badaniami genetycznymi. W trackie spotkania uczestnicy wzięli udział w badaniu na określenie swego pochodzenia. Badanie polega na pobraniu DNA ze śliny danej osoby
i określenie tzw. haplogrupy mtDNA, która pozwala na analizę filogeograficzną czyli śledzenie migracji populacji ludzkiej na przestrzeni tysięcy lat. Na podstawie tego badania stwierdza się pochodzenie przodków. Spotkanie odbyło się w ramach cyklicznych spotkań regionalistów. Inicjatorem badań był Marek Schiller – przyrodnik, pasjonata historii naszej „małej ojczyzny”, regionalista.

Badania genetyczne mogą ujawnić sekrety związane z pochodzeniem ukryte w DNA. Dzięki takim unikalnym badaniom możesz dowiedzieć się więcej o sobie i swoim pochodzeniu. Testy filogenetyczne mogą zostać wykorzystane w wielu sytuacjach:

  • Jako narzędzie poznawcze, pozwalające uzyskać informacje o swoich przodkach dla "pasjonatów historii" swojej rodziny ukrytej w DNA
  • Jako narzędzie naukowe, w celu potwierdzenia lub rzucenia nowego światła na przeprowadzone badania źródeł historycznych drzewa genealogicznego.
  • Jako narzędzie edukacyjne dla rodziców, którzy chcą przybliżyć dzieciom rolę DNA w procesie dziedziczenia

Twoje DNA może zawierać informacje, które nie zostały uwzględnione podczas badania drzewa genealogicznego za pomocą źródeł historycznych.

Wyniki badań będą dostępne wiosną br.

 

K.S