Drukuj Narodowe Czytanie - 2022r.

NARODOWE CZYTANIE

3 wrzeÅ›nia 2022 r. odbyÅ‚a siÄ™ XI edycja Narodowego Czytania w caÅ‚ym kraju. Tym razem lekturÄ… byÅ‚y ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza to zbiór poezji, który zapoczÄ…tkowaÅ‚ w Polsce epokÄ™ romantyzmu. Do dziÅ› wiersze z tego cyklu sÄ… niezwykle popularne, a ich wspóÅ‚czesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok romantyzmu polskiego, ogÅ‚oszony w 2022 roku z okazji  200-lecia wydania zbioru.

Tegoroczne Narodowe Czytanie w dÄ™bnowskiej bibliotece odbyÅ‚o siÄ™ on-line. Na ten specjalny dzieÅ„ zostaÅ‚ przygotowany wyjÄ…tkowy film. W literackie role bohaterów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza wcielili siÄ™ wspaniali mÅ‚odzi czytelnicy i mieszkaÅ„cy naszego cudownego miasta - Zuzanna Warunek
 i Nikodemem Mazur.

Nagranie powstało w romantycznej scenerii parku przy pałacu w Dolsku
i zabytkowej kuźni. Reżyserem nagrania jest Piotr Paluch. Film oddał romantyczną scenerię na tle przepięknej przyrody.

Wielkie podziÄ™kowania kierujemy do sympatyków i przyjacióÅ‚ Biblioteki, którzy udzielili wsparcia przy nagraniu:

• Marii Mudzo, Krzysztofowi Mudzo i Fryderykowi Mudzo z Dolska za udostÄ™pnienie przepiÄ™knej polany parkowej przy paÅ‚acu,
  • Bartoszowi Jacurze -  soÅ‚tysowi Dolska -  za wsparcie i możliwość nagrania przy zabytkowej Kuźni, a mieszkaÅ„com Dolska za pomoc i życzliwość,
  • Emilii i Józefowi Podwójnym z Warnic za wypożyczenie stroju mÄ™skiego do nagrania,
  • Ewelinie Maciocha- PÅ‚awskiej za stroje kobiece,
  • Grzegorzowi Podwójnemu za nagrania tekstów.

Film można obejrzeć na stronie www.biblioteka.debno.com.pl oraz na profilu Facebook biblioteki.

BPMiG w Dębnie