Drukuj BIBLIOTEKA ROKU 2010 WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIEGO

Nasza Biblioteka – BIBLIOTEKÄ„ ROKU

DziaÅ‚alność dÄ™bnowskiej książnicy, to nie tylko wypożyczanie książek i obsÅ‚uga czytelnika, ale także ugruntowana wielopÅ‚aszczyznowa praca kulturalno – oÅ›wiatowa.

Organizujemy wystawy, spotkania autorskie, wieczory literackie, liczne konkursy  jak również zajÄ™cia oÅ›wiatowe. Zagospodarowujemy czas wolny -   naszym najmÅ‚odszym czytelnikom oraz dorosÅ‚ym mieszkaÅ„com. Aktywnie i przyjaźnie wspóÅ‚pracujemy ze Å›rodowiskami szkolnymi
i przedszkolnymi z instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami na terenie miasta i gminy,
a także daleko poza granicami.

Oprócz promocji czytelnictwa, promujemy ludzi twórczych w różnych dziedzinach – jesteÅ›my m.in. organizatorami miÄ™dzynarodowych plenerów malarskich. Twórczość każdego artysty plenerowego utrwalana jest katalogiem, ten zaÅ› wzbogaca zbiory regionalne. Liczne zbiory tegoż dziaÅ‚u, uzupeÅ‚niane sÄ… na bieżąco  poprzez materiaÅ‚y pochodzÄ…ce od m.in. dawnych mieszkaÅ„ców Neudamm, dla których organizowane sÄ… coroczne spotkania - dbamy bowiem nie tylko o naszÄ… tożsamość lokalnÄ…, ale również dziedzictwo kulturowe.

WychodzÄ…c naprzeciw szeroko rozwiniÄ™tej erze komputerów, wyposażyliÅ›my naszÄ… bibliotekÄ™
w ogólno dostÄ™pnÄ… elektronicznÄ… bazÄ™ danych. Prowadzimy także liczne  kursy komputerowe skierowane do seniorów, by sprawniej mogli poruszać siÄ™ w Å›wiecie elektronicznym.  I tu także wychodzÄ…c im naprzeciw, biblioteka wyposaża swoje zbiory w audibooki – czyli książki mówione.

Nieprzerwanie tradycyjne zbiory wzbogacane sÄ… o nowe egzemplarze. Obecnie ksiÄ™gozbiór liczy 92 000 woluminów, z których korzysta wciąż wzrastajÄ…ca liczba czytelników szczególnie dzieciÄ™cych!

Z pewnością sprzyjają im organizowane atrakcyjne zajęcia w czasie wakacyjnym, podczas ferii zimowych a także w okresie trwania roku szkolnego.

Tak dobrze rozwijająca się promocja czytelnictwa i dbałość o lokalną tożsamość, została zauważona i doceniona. Nasza biblioteka otrzymała bowiem, zaszczytny tytuł:

„BIBLIOTEKA ROKU 2010

Województwa Zachodniopomorskiego”.

W dniu 13 maja br w naszej siedzibie, odbyÅ‚o siÄ™ wyjÄ…tkowe spotkanie, które byÅ‚o uhonorowaniem naszej pracy i uroczystym nadaniem tegoż tytuÅ‚u.

DziÄ™ki wyjÄ…tkowym goÅ›ciom z Książnicy Pomorskiej na czele  z  dyrektorem Lucjanem BÄ…bolewskim i przewodniczÄ…cÄ… ZarzÄ…du OkrÄ™gu Bibliotekarzy Polskich w Szczecinie CecyliÄ… Judek, starostÄ… MyÅ›liborza Arkadiuszem MazepÄ… oraz goÅ›ciom samorzÄ…du miejscowego - burmistrzem DÄ™bna Piotrem Downarem oraz przewodniczÄ…cÄ… Rady Miejskiej HelenÄ… SÅ‚ugockÄ…, jak również przedstawicielami instytucji i stowarzyszeÅ„ oraz byÅ‚ych dÄ™bnowskich wÅ‚adz samorzÄ…dowych - miaÅ‚o wyjÄ…tkowy charakter. WrÄ™czenie statuetki, dziÄ™ki naszym dÄ™bnowskim bibliotekarzom - pożytecznym „Molom książkowym”, którzy wystÄ…pili  w przedstawieniu pod tym samym tytuÅ‚em, wprowadziÅ‚o zaproszonych goÅ›ci w wyjÄ…tkowo miÅ‚y nastrój. GoÅ›cie, czytelnicy
i przyjaciele składali gratulacje i podziękowania na ręce naszej dyrektor Janiny Tylman.

Uroczystość uÅ›wietniÅ‚ znakomity jazzowy koncert dÄ™bnianki Karoliny Frankiewicz, grajÄ…cej na saksofonie oraz gorzowianina pianisty Bartosza Pernala – nagrodzony spontanicznym aplauzem.

Tak zaszczytny tytuÅ‚, zobowiÄ…zuje zarazem motywuje do dalszej zaszczytnej pracy satysfakcjonujÄ…cej nas bibliotekarzy, a przede wszystkim użytkowników.

Serdecznie dziÄ™kujemy Czytelnikom, Użytkownikom i PrzyjacioÅ‚om za pamięć o nas
i nieustannie zapraszamy… Czytelniku przyjdź do nas i odpocznij sobie – tutaj jest przyjemnie – przyrzekamy Tobie.

Bibliotekarze