Drukuj Wizyta dawnych mieszkańców Dębna

Wizyta dawnych mieszkaÅ„ców

8 czerwca br. dawni mieszkaÅ„cy Neudamm goÅ›cili w swoim rodzinnym mieÅ›cie, DÄ™bnie. Wizyty należą już  do tradycji,  odbywajÄ… siÄ™ najczęściej w pierwsze soboty czerwca każdego roku.  Oficjalnie spotkania rozpoczęły siÄ™ w 1996 r., dziÄ™ki ksiÄ™dzu Romanowi Jachimowiczowi – regionaliÅ›cie, autorze książki pt. „Neudamm - DÄ™bno, przeszÅ‚ość i teraźniejszość”.

Tym razem oprócz delegacji dawnych mieszkaÅ„ców DÄ™bna ok. 20 osób wraz z reprezentantem  Eberhardem Kunstem z Frankfurtu  przybyÅ‚a liczna grupa osób z zaprzyjaźnionego Teltow, wraz z pastorem koÅ›cioÅ‚a Å›w. Andrzeja w Teltow Thomasem Karzek. Od ub. r. kiedy to zabytkowe  dzwony zostaÅ‚y przekazane gminie ewangelickiej parafii Å›w. Andrzeja w Teltow do DÄ™bna  miasto zyskaÅ‚o nowych przyjacióÅ‚ z Niemiec. Spotkanie rozpoczęło  nabożeÅ„stwo ekumeniczne w koÅ›ciele pw. Åšw. Antoniego w DÄ™bnie, celebrowane przez  pastora Tomasa Karzek oraz ksiÄ™dza Janusz Skoczenia wikariusza parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. W nabożeÅ„stwie uczestniczyli: Wojciech CzepuÅ‚kowski - z-ca burmistrza DÄ™bna,  Janina Tylman wraz z LucynÄ… RutkowskÄ… z Biblioteki Publicznej  MiG w DÄ™bnie oraz zaprzyjaźnione osoby z dÄ™bnowskiej spoÅ‚ecznoÅ›ci.  Po wspólnej modlitwie katolików i ewangelików obie delegacje z Niemiec po krótkim wystÄ…pieniu zÅ‚ożyÅ‚y kwiaty przed kamieniem pamiÄ…tkowym znajdujÄ…cym siÄ™ przy ulicy Parkowej im. I.Krasickiego oddajÄ…c hoÅ‚d zmarÅ‚ym mieszkaÅ„com Neudamm. Po oficjalnych uroczystoÅ›ciach goÅ›cie z Niemiec udali siÄ™ do dÄ™bnowskiej książnicy, gdzie obejrzeli wystawÄ™ fotograficznÄ… „PaÅ‚ace i dwory gminy DÄ™bna” przygotowanÄ… w jÄ™zyku polskim i niemieckim. Delegacje otrzymaÅ‚y także foldery pocztówek zabytkowych paÅ‚aców i dworów naszej gminy w wiÄ™kszoÅ›ci już zapomnianych i nieistniejÄ…cych. Na koniec goÅ›cie zwiedzili także dziaÅ‚ zbiorów regionalnych, gdzie systematycznie powiÄ™kszane sÄ… zbiory wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki darom ze strony niemieckiej.

Karolina Sielicka

Galeria zdjęć - klik